Rok szkolny 2017/2018

 

Rok szkolny 2017/2018


Świątynia Opatrzności Bożej

Zjazd Szkół im. księdza Twardowskiego
 
7 czerwca 2018 r. w  Świątyni Opatrzności Bożej odbył się zjazdy delegacji szkół noszących imię księdza Jana Twardowskiego.
Nasza młodzież wraz z nauczycielamii rodzicami również uczestniczyła w uroczystej Eucharystii. 
   
 

Z wizytą w teatrze...


25 kwietnia 2018 r. dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, aby obejrzeć spektakl pt.: „Królewna Śnieżka, wg braci Grimm”.
Jedna z najpopularniejszych baśni braci Grimm opowiadająca o Królewnie, która zmuszona do ucieczki przed złą macochą, trafia do leśnego domu krasnoludków.
Znaną wszystkim dzieciom baśń gra dwudziestoosobowa grupa płockich aktorów.
O prawdziwie baśniowy klimat zadbał scenograf Marian Fiszer, a całości dopełniają przepiękne piosenki ze znanej wersji animowanego filmu Walta Disneya.
Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie.
"Fajne! Super! Ładne!" – tak dzieci komentowały obejrzaną bajkę.
Z wypiekami na twarzach śledziły losy pięknej Królewny.
Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt.
Wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni :)
      

 

22 kwietnia- Światowy Dzień Ziemi


"Ratujmy nasz dom przed odpadami"

  
            
      

DZIECIĘCE SPOTKANIE Z POEZJĄ

20 kwietnia 2018 r. odbył się konkurs recytatorski dla przedszkolaków „Dziecięce spotkania z poezją”, zorganizowane przez miejsko- gminnego przedszkole w Drobinie.
  
Idea konkursu to wspieranie twórczych działań przedszkolaków, rozwijanie ich zdolności recytatorskich i popularyzowanie wśród najmłodszych literatury dziecięcej.

W repertuarze dominowały wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.
Każdy z uczestników konkursu zaprezentował jeden wiersz. Komisja konkursowa oceniała znajomość i odpowiednią interpretację tekstu, tempo, intonację oraz ogólny wyraz artystyczny.
Wśród uczestników nie zabrakło również naszych przedszkolaków: Julka Borna, Wiktorka Kaźmirska oraz Ania Kowalska, które pięknie recytowały wybrane przez siebie wiersze :)
            

PASOWANIE NA CZYTELNIKA 

 
Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem.
Kornel Makuszyński
                            

10 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I.
         
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
       
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.
                     

 
XIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY - TRADYCJE WIELKANOCNE
 
                    
Miło nam poinformować, że w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Tradycje Wielkanocne”, którego ideą było ocalenie  od zapomnienia polskich tradycji Świąt Wielkanocnych, zorganizowanym przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, uczennica klasy I – Emilka Fabrykiewicz zajęła pierwsze miejsce.
 
Serdecznie Gratulujemy!!!!
                     
POŻEGNANIE ZIMY I POWITANIE WIOSNY PRZEZ UCZNIÓW
SZKOŁY IM. KSIĘDZA JANA TWARDOWSKIEGO W SMARDZEWIE
 
„ Czym powitać Cię Wiosenko,
gdy zielona wracasz znów.
Chyba tańcem i piosenką,
bo to milsze jest od słów…”
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca. W naszej szkole pożegnanie z zimą i powitanie wiosny odbyło się w czwartek 22.03.2018 r.
   
Uczniowie śpiewali piosenki, tańczyli i recytowali wiersze.
Był to bardzo radosny dzień. Dzieci powróciły do swoich klas z szerokim uśmiechem i nadzieją, że wreszcie zawitała tak upragniona wiosna.

Szkoda, że taki dzień zdarza się tylko raz w roku :)

Spotkanie z policjantem

22 marca 2018 r. w uczniowie naszej szkoły mieli niecodzienną okazję spotkać się z policjantem z Posterunku Policji w Staroźrebach.
Nasze zaproszenie przyjął funkcjonariusz dzielnicowy, pan asp. Andrzej Kasiura.
Policjant scharakteryzował zjawisko cyberprzemocy.
Wyjaśnił, dlaczego jest ono tak niebezpieczne. Radził też, jak postąpić, będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Często podkreślał, że cyberprzemoc jest przestępstwem, które bezwzględnie należy zgłaszać organom ścigania.
Podczas spotkania funkcjonariusz przybliżył także młodzieży problem przestępczości wśród nieletnich. Omówiono Ustawę o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich oraz wiele problemów dotyczących zapobiegania i zwalczania demoralizacji wśród młodzieży. Skoncentrowano się również na szeroko pojętej profilaktyce uzależnień. Policjant przekazał uczniom swoją wiedzę na temat szkodliwości środków uzależniających oraz ich negatywnego wpływu na organizm człowieka. Uczniowie byli żywo zainteresowani podawanymi informacjami, zadawali wiele pytań.
Spotkanie to było bardzo potrzebne – nikogo nie trzeba przekonywać, jak poważnym problemem są internetowe zagrożenia oraz cyberprzemoc we współczesnym świecie. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu z funkcjonariuszem Policji nasi uczniowie będą refleksyjnie i odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.

Rajd ekologiczny „Powitanie wiosny”

w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości

17.03.2018 r. odbył się rajd ekologiczny „Powitanie wiosny” w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości.
Zakończenie imprezy odbyło się w siedzibie III LO im. M. Dąbrowskiej w Płocku.
Głównym organizatorem rajdu była Komisja Turystyki Pieszej przy Oddziale Miejskim PTTK w Płocku, SKKT – PTTK „Gobtroters" przy III LO im. M. Dąbrowskiej w Płocku..
Celem rajdu była popularyzacja kwalifikowanej turystyki pieszej, uczczenie 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski, uczczenie 85 rocznicy Oddziału Miejskiego PTTK w Płocku, aktywny wypoczynek po nauce i pracy, poznanie szlaków turystycznych okolic Płocka, upowszechnienie wiedzy o zwyczajach ludowych w Polsce.
               

XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt.: "Młodzież Zapobiega Pożarom".

 
20 lutego 2018 r. w remizie OSP Staroźreby odbyły się gminne eliminacje 
XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt.: "Młodzież Zapobiega Pożarom".
Uczennica klasy VI z naszej szkoły- Zuzanna Nowak, zajęła II miejsce.
GRATULUJEMY :)
 
                                             

Dzień Babci i Dziadka

 
Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. 
W tych dniach Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości.
     
13 lutego 2018 r. o godzinie 11.00 w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt.
 
Dla kochanych gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny.
   
 

Wigilia w Szkole Podstawowej  

im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie

  
 
 
 
W świątecznej atmosferze 18 grudnia w Szkole podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne.
     
Cała społeczność szkolna spędziła ten dzień w wyjątkowej, świątecznej atmosferze.
Przedstawiono jasełka bożonarodzeniowe, uroczystość uświetniły kolędy i pastorałki zaśpiewane przez uczniów.
       
Po części artystycznej i ciepłych życzeniach, pojawił się Święty Mikołaj, który wręczył dzieciom prezenty.

Były to chwile pełne magii, uroku i radości.

Dzień Pluszowego Misia

 28 listopada 2017r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia.
 
     
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Danuta Sokołowska, witając całą społeczność szkolną oraz rodziców, a także szczególnego gościa – wieloletniego dyrektora płockiego zoo – pana Aleksandra Niwelińskiego.
W nastrój święta misia wprowadziła nas uczennica klasy V, która zaśpiewała piosenkę  „pluszowy miś”.
 

Następnie dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z uczniami klasy pierwszej, przebrani za misie brunatne i misie polarne, zaprezentowały piękny montaż słowno – muzyczny.
 
   
Na zakończenie uczennica klasy VI zaśpiewała piosenkę z bajki „Gumisie”.
Tuż po występach artystycznych rozstrzygnięte zostały dwa konkursy, zorganizowane z okazji dnia Pluszowego Misia. W konkursie plastycznym nagrody zdobyli:
Szymon Fabrykiewicz, Stanisław Piskorz, Emilia Fabrykiewicz, Adam Frontczak, Nicola Olszewska oraz Julia Borna.
 
                 
 
      
W konkursie literackim „Wiersz o misiu” nagrody otrzymali trzej chłopcy: Kacper Tomczak, Julian Kaźmirski oraz Sebastian Fusiński.
Zwycięzcy konkursu plastycznego, po odebraniu nagród, wyrecytowali swoje wiersze.
Następnie, zaproszony gość, pan Aleksander Niweliński odczytał fragment książki „Pamiętnik Czarnego Noska”, wspierając naszą szkołę w realizacji programu Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, „Czytające Szkoły”.

Warto dodać, iż książka zakupiona została w tym roku szkolnym z funduszy pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Po wysłuchaniu przygód Czarnego Noska,  za sprawą ciekawej opowieści pana Aleksandra Niwelińskiego, przenieśliśmy się w świat tych prawdziwych misi – niedźwiedzi.
Nasze wyjątkowe spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. 

ŚNIADANIE DAJE MOC

  

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

 

                  

    

SPOTKANIE Z LWEM HONORKIEM

                  

10 listopada do Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie przybył Lew Honorek i Ciocia Agnieszka.

  
Przypominali nam o bezpieczeństwie w miejscach publicznych i zasadach ruchu drogowego, a dla wszystkich uczestników spotkania mieli małe upominki :)

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

8 listopada 2017 r w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego odbył się uroczysty apel z okazji 11 listopada- Święta Niepodległości.
Chcąc uczcić 99 rocznicę odzyskania niepodległości uczniowie klas V-VII przygotowali lekcję historii, na której przypomnieli, że kiedyś, dawno temu, Polska była w niewoli i po prostu nie istniała, nawet nie było jej na mapie przez ponad wiek, a dokładnie przez 123 lata.


Mimo tego żył jednak polski naród i jego kultura, a Polakom bardzo zależało na tym, aby mogli żyć w wolnym kraju. I dokonali tego wielkiego czynu- wyzwolili nasz kraj spod jarzma zaborców.

      

 

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny –

wyprawka dla pierwszoklasistów”

 

31 października 2017r. uczniowie klasy I wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach kampanii społecznej  „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”  prowadzonej  pod patronatem Pana Adama Struzika i w porozumieniu z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. Akcja społeczna ma uświadomić najmłodszym uczniom, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.
Dzieci utrwaliły wiedzę na różne tematy związane z bezpieczeństwem drogowym. Uczestnicy akcji dowiedzieli się, dlaczego trzeba nosić odblaski, a także, jak je wkładać, aby rzeczywiście poprawiały widoczność pieszego lub rowerzysty. Uczniowie otrzymali ufundowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego zestawy elementów odblaskowych, które zwiększają bezpieczeństwo na drodze. W skład pakietu wchodzą cztery elementy – dwie opaski zapinane na rękę oraz dwie zawieszki, które można przypiąć do ubrania lub plecaka.
 
Drogi Rodzicu, pamiętaj!
Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy. Zasada jest prosta: im jesteśmy bardziej widoczni, tym lepiej.
Kierowca jadący po zmroku widzi osobę  pieszą tylko z odległości 20m. Pieszy, który ma na sobie element odblaskowy jest widoczny już z około 150m.

WYCIECZKA DO SANNIK

 
                               
25 października 2017r. odbyła się wycieczka do Sannik do Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina, którego siedzibą jest XVIII-wieczny pałac, otoczony równie zabytkowym parkiem. Związki tego miejsca z kompozytorem są niezaprzeczalne. Spędził tu, w gościnie u rodziny Pruszaków, lato 1828 roku.
Pierwszym puntem wycieczki była projekcja filmu „Mazowsze Chopina”, który zabrał nas w podróż po Mazowszu do miejsc związanych z postacią polskiego, wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina.
 
Rozpoczęliśmy ją 1.03.1810r. w Żelazowej Woli, gdzie urodził się kompozytor. Kolejnym etapem podróży był Brochów – ważne miejsce dla rodziny Chopinów. W kościele św. Rocha rodzice kompozytora Justyna i Mikołaj wzięli ślub. W tym samym miejscu 23.04.1810r. został ochrzczony Fryderyk Chopin. Z Brochowa dotarliśmy do Warszawy, gdzie przeniosła się rodzina Chopina.
 
 
W Warszawie mieszkał, pobierał nauki w domu, a następnie w Liceum Warszawskim, studiował w Szkole Głównej Muzycznej przy Uniwersytecie Warszawskim, spotykał się z przyjaciółmi, chodził do biblioteki, księgarni. Od dziecka uczył się gry na fortepianie u Wojciecha Żywego oraz Józefa Elsnera. Debiutował jako ośmiolatek na koncercie dobroczynnym w Pałacu Radziwiłłowskim na Krakowskim Przedmieściu. Od najmłodszych lat Fryderyk spędzał letnie wakacje z dala od Warszawy. W 1828r. spędził je w Sannikach. Przyjechał tu na zaproszenie szkolnego kolegi Konstantego Pruszaka, którego ojciec był właścicielem tego okazałego na ówczesne czasy majątku.
W Sannikach Fryderyk odpoczywał, spacerował, czas spędzał na zabawie i wycieczkach. W liście do swojego najlepszego przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego pisał ”…Byłem wówczas w Sannikach u Pruszaków. Całe tam lato spędziłem. O zabawie tamtejszej nic Ci nie piszę, byłeś i Ty w Sannikach.” W Sannikach młody Fryderyk ukończył prace nad Triem g – mol, a także zmienił powstałe wcześniej Rondo C – dur na kompozycję na dwa fortepiany. Było to możliwe, bowiem w pałacu znajdował się fortepian. Kompozytor uległ urokom mazowieckiej wsi i folkloru, inspiracji szukał w sielskim krajobrazie i ludowej muzyce.
W 1827r. Chopin odwiedził malowniczo położony nad wiślaną skarpą Płock. Oprócz płockich zabytków odwiedził pocztę, na której spodziewał się odebrać listy od rodziny. „…. dziś w Płocku całą pocztę przewrócę, byle tam co do mnie się znalazło.” – pisał w liście z Kowalewa do rodziny w Warszawie.
Wędrówkę po Mazowszu zakończyliśmy w Warszawie w Kościele Świętego Krzyża. Tu bowiem przechowywana jest urna z sercem Chopina, które – zgodnie z życzeniem kompozytora – zostało przywiezione z Francji do Polski przez Jego siostrę Ludwikę.
Zwiedzanie pałacu było kolejnym punktem wycieczki. Usytuowany jest na terenie malowniczego parku. Rezydencja ta wzniesiona została w XVIII wieku. Pałac ma charakter włoskiej wilii, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została na początku XX wieku. Największymi atrakcjami pałacu są: fortepian wyprodukowany przez wytwórnię Antoniego Zakrzewskiego, na którym, wedle tradycji rodziny Pruszaków, grywał sam Chopin, i pochodzące z I połowy XIX w. polichromie, odkryte przez przypadek przy okazji zakończonych niedawno prac rewaloryzacyjnych.
 

Następnie braliśmy udział w warsztatach muzycznych, podczas których śpiewaliśmy, określaliśmy charakter usłyszanej muzyki, rozwijaliśmy swoje poczucie rytmu, słuchu, graliśmy proste melodie na dzwonkach chromatycznych i bębenkach, współbrzmieliśmy w kanonie. Przypomnieliśmy sobie i utrwaliliśmy wiadomości dotyczące podziału instrumentów muzycznych ze względu na źródło dźwięku.
 
  
                       
        

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

                          

Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto dla wszystkich nauczycieli, wychowanków oraz pracowników oświaty.
Tradycyjnie w ramach podziękowania nauczycielom za ich trud włożony w edukację i wychowanie uczniowie naszej szkoły przygotowali 12 października uroczystą akademię.
Zaprezentowali piękne wiersze i piosenki. Były również biedronkowe upominki, kwiaty oraz szczere życzenia.

                             
„Jakże nie pisać wierszy,
Jakże nie płonąć w podzięce
Za dar najpiękniejszy, za Serce.”

        
Tymi właśnie słowami uczniowie dziękowali nauczycielom za wielką cierpliwość, wyrozumiałość i trud włożony w wychowanie.

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY I

12 października 2017r. odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej.
Dzień ślubowania jest tak szczególnie ważny, ponieważ uczniowie rozpoczynają kolejny etap w swoim życiu.
Świadkami tego wyjątkowego wydarzenia byli rodzice, pani dyrektor, wychowawca, nauczyciele oraz koleżanki i koledzy z starszych klas.

  
Podczas uroczystości pierwszoklasiści ubrani w galowe stroje oraz ozdobne birety przedstawili program artystyczny. Recytowali wiersze i śpiewali piosenki.


Po występie uczniowie złożyli przysięgę na sztandar Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie:
-Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
-Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować kiedy urosnę.
-Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
-Będę szanować imię Patrona szkoły, a w jego twórczości będę poszukiwać wartości i wzorców.

Niezwykłą chwilą uroczystości było pasowanie uczniów ołówkiem, którego dokonała Pani Dyrektor.

Następnie rodzice wręczyli pamiątkowe dyplomy.
W poczet uczniów naszej szkoły weszli:
1. Emilia Fabrykiewicz
2. Szymon Fabrykiewicz
3. Natalia Gonta
4. Michał Moczybroda
5. Julia Mokok
6. Nicola Olszewska
7. Stanisław Piskorz
8. Martyna Terebińska
Witamy Was serdecznie!
Po uroczystości wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Wycieczka do Warszawy

 
3 października 2017r. wyjechaliśmy na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klas 0 – VII. Towarzyszyła nam również mama naszych uczniów.
Pomimo deszczowej pogody program wycieczki został zrealizowany po wprowadzeniu zamiany spaceru po Starówce na pobyt w Zamku Królewskim.
W tym ważnym historycznie zabytku obejrzeliśmy multimedialną wystawę prezentującą historię Zamku Królewskiego pt. „Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie” od jego początków w XIV w., poprzez okres świetności, zniszczenie w latach II wojny, po okres odbudowy i współczesność.
                                 
Wystawę można podziwiać w autentycznej scenerii historycznych piwnic zamkowych -  najstarszej i w pełni zachowanej części Zamku.
W pierwszej sali na trzech połączonych multimedialnych ekranach umieszczonych na ścianach przedstawiono m.in. rozwój Zamku za panowania dynastii Sasów, a później Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz bardzo ważne momenty jak uchwalenie Konstytucji 3 Maja czy posiedzenia władz odrodzonej II Rzeczpospolitej.
W drugiej sali umieszczono multimedialne ekrany przedstawiające zniszczenie Zamku Królewskiego przez Niemców podczas II wojny, grabież dzieł sztuki i próby ratowania zabytków przez polskich muzealników. Zdjęciom i dokumentom z ówczesnych kronik filmowych towarzyszy sugestywna muzyka, a całość podsumowują lotnicze zdjęcia zniszczonej Warszawy i zburzonego Zamku.
Ostatnia część ekspozycji przedstawia historię odbudowy Zamku Królewskiego.
Po wyjściu z Zamku skierowaliśmy się pod Kolumnę Zygmunta III Wazy. Jest to najstarszy i najwyższy świecki pomnik w Warszawie.
Wzniesiony był w 1644 roku z inicjatywy króla Władysława IV na cześć Zygmunta III Wazy, jego ojca, który w 1596 roku przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Pomnik ma 22 m wysokości, a postać króla mierzy 275 cm. Trzymana w prawej dłoni szabla symbolizuje jego dzielność, a krzyż w lewej – nieustanną gotowość do walki ze złem.
Kolejnym punktem programu wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Kopernik.
    
Jest to bardzo nowoczesne centrum nauki zawierające około 500 interaktywnych eksponatów.
Zasadą Centrum Nauki Kopernik jest „uczyć, bawiąc”.
Instytucja jest bardzo cennym miejscem zdobywania wiedzy o otaczającym nas świecie poprzez zabawę. Pośród setek stanowisk dzieci znalazły możliwość spotkania się ze zjawiskami naukowymi, fizycznymi, chemicznymi, przyrodniczymi.Zainteresowanie było ogromne, dzieci biegały od jednej atrakcji do drugiej. Wspaniałe było to, że mogły wszystkiego dotknąć, uruchomić, pokręcić, zbudować, manipulować.Robiły proste doświadczenia polegające na wykonywaniu instrukcji mówiącej co, kiedy i jak robić z określonymi obiektami czy zjawiskami.
  
Taka nauka wspomaga samodzielne poznawanie świata i budzi ciekawość.Jest to olbrzymia frajda, ponieważ większość eksperymentów przeprowadzały dziecisamodzielnie – np. wywoływały fale tsunami, grały na laserowej harfie.
   
   
Była to pierwsza nasza wizyta w  Centrum Nauki Kopernik, mamy nadzieję, że nie ostatnia, bowiem do wielu eksponatów jeszcze nie dotarliśmy. 
   
Po świetnej zabawie czekał na nas pyszny obiad, który zjedliśmy z apetytem.
            
          
Zmęczeni, pełni wrażeń wróciliśmy do domu. To była wspaniała wycieczka.

Dzień Chłopaka 

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!
      
Dzień ten upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. Z racji święta, wszyscy chłopcy byli dzisiaj wyróżnieni, dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia. Każde dziecko otrzymało słodki upominek.     
                             Cały dzień upłynął dzieciom na tańcach, śpiewie i zabawach.

Nasze Przedszkolaki :) na spacerku...

  
                 
 
 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

 

Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer. Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer. Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.

Witamy na naszej nowej stronie internetowej


Zapraszamy do wspólnej przygody z nauką w Szkole Podstwawowej w Smardzewie

Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem