Rok szkolny 2017/2018
Świątynia Opatrzności Bożej



Z wizytą w teatrze...

Jedna z najpopularniejszych baśni braci Grimm opowiadająca o Królewnie, która zmuszona do ucieczki przed złą macochą, trafia do leśnego domu krasnoludków.
Znaną wszystkim dzieciom baśń gra dwudziestoosobowa grupa płockich aktorów.
O prawdziwie baśniowy klimat zadbał scenograf Marian Fiszer, a całości dopełniają przepiękne piosenki ze znanej wersji animowanego filmu Walta Disneya.
Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie.
"Fajne! Super! Ładne!" – tak dzieci komentowały obejrzaną bajkę.
Z wypiekami na twarzach śledziły losy pięknej Królewny.
Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt.
Wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni :)


22 kwietnia- Światowy Dzień Ziemi
"Ratujmy nasz dom przed odpadami"





DZIECIĘCE SPOTKANIE Z POEZJĄ




Idea konkursu to wspieranie twórczych działań przedszkolaków, rozwijanie ich zdolności recytatorskich i popularyzowanie wśród najmłodszych literatury dziecięcej.

W repertuarze dominowały wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.
Każdy z uczestników konkursu zaprezentował jeden wiersz. Komisja konkursowa oceniała znajomość i odpowiednią interpretację tekstu, tempo, intonację oraz ogólny wyraz artystyczny.
Wśród uczestników nie zabrakło również naszych przedszkolaków: Julka Borna, Wiktorka Kaźmirska oraz Ania Kowalska, które pięknie recytowały wybrane przez siebie wiersze :)



PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem.
Kornel Makuszyński

10 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I.



Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.


Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.





gdy zielona wracasz znów.
Chyba tańcem i piosenką,
bo to milsze jest od słów…”



Uczniowie śpiewali piosenki, tańczyli i recytowali wiersze.
Był to bardzo radosny dzień. Dzieci powróciły do swoich klas z szerokim uśmiechem i nadzieją, że wreszcie zawitała tak upragniona wiosna.

Szkoda, że taki dzień zdarza się tylko raz w roku :)

Spotkanie z policjantem
22 marca 2018 r. w uczniowie naszej szkoły mieli niecodzienną okazję spotkać się z policjantem z Posterunku Policji w Staroźrebach.
Nasze zaproszenie przyjął funkcjonariusz dzielnicowy, pan asp. Andrzej Kasiura.
Policjant scharakteryzował zjawisko cyberprzemocy.
Wyjaśnił, dlaczego jest ono tak niebezpieczne. Radził też, jak postąpić, będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Często podkreślał, że cyberprzemoc jest przestępstwem, które bezwzględnie należy zgłaszać organom ścigania.
Podczas spotkania funkcjonariusz przybliżył także młodzieży problem przestępczości wśród nieletnich. Omówiono Ustawę o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich oraz wiele problemów dotyczących zapobiegania i zwalczania demoralizacji wśród młodzieży. Skoncentrowano się również na szeroko pojętej profilaktyce uzależnień. Policjant przekazał uczniom swoją wiedzę na temat szkodliwości środków uzależniających oraz ich negatywnego wpływu na organizm człowieka. Uczniowie byli żywo zainteresowani podawanymi informacjami, zadawali wiele pytań.
Spotkanie to było bardzo potrzebne – nikogo nie trzeba przekonywać, jak poważnym problemem są internetowe zagrożenia oraz cyberprzemoc we współczesnym świecie. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu z funkcjonariuszem Policji nasi uczniowie będą refleksyjnie i odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.
Rajd ekologiczny „Powitanie wiosny”
w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości

Zakończenie imprezy odbyło się w siedzibie III LO im. M. Dąbrowskiej w Płocku.
Głównym organizatorem rajdu była Komisja Turystyki Pieszej przy Oddziale Miejskim PTTK w Płocku, SKKT – PTTK „Gobtroters" przy III LO im. M. Dąbrowskiej w Płocku..
Celem rajdu była popularyzacja kwalifikowanej turystyki pieszej, uczczenie 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski, uczczenie 85 rocznicy Oddziału Miejskiego PTTK w Płocku, aktywny wypoczynek po nauce i pracy, poznanie szlaków turystycznych okolic Płocka, upowszechnienie wiedzy o zwyczajach ludowych w Polsce.


XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt.: "Młodzież Zapobiega Pożarom".

Uczennica klasy VI z naszej szkoły- Zuzanna Nowak, zajęła II miejsce.
GRATULUJEMY :)

Dzień Babci i Dziadka



13 lutego 2018 r. o godzinie 11.00 w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt.


Wigilia w Szkole Podstawowej
im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie


Cała społeczność szkolna spędziła ten dzień w wyjątkowej, świątecznej atmosferze.
Przedstawiono jasełka bożonarodzeniowe, uroczystość uświetniły kolędy i pastorałki zaśpiewane przez uczniów.


Po części artystycznej i ciepłych życzeniach, pojawił się Święty Mikołaj, który wręczył dzieciom prezenty.

Były to chwile pełne magii, uroku i radości.
Dzień Pluszowego Misia


Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Danuta Sokołowska, witając całą społeczność szkolną oraz rodziców, a także szczególnego gościa – wieloletniego dyrektora płockiego zoo – pana Aleksandra Niwelińskiego.
W nastrój święta misia wprowadziła nas uczennica klasy V, która zaśpiewała piosenkę „pluszowy miś”.

Następnie dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z uczniami klasy pierwszej, przebrani za misie brunatne i misie polarne, zaprezentowały piękny montaż słowno – muzyczny.


Na zakończenie uczennica klasy VI zaśpiewała piosenkę z bajki „Gumisie”.
Tuż po występach artystycznych rozstrzygnięte zostały dwa konkursy, zorganizowane z okazji dnia Pluszowego Misia. W konkursie plastycznym nagrody zdobyli:
Szymon Fabrykiewicz, Stanisław Piskorz, Emilia Fabrykiewicz, Adam Frontczak, Nicola Olszewska oraz Julia Borna.




W konkursie literackim „Wiersz o misiu” nagrody otrzymali trzej chłopcy: Kacper Tomczak, Julian Kaźmirski oraz Sebastian Fusiński.
Zwycięzcy konkursu plastycznego, po odebraniu nagród, wyrecytowali swoje wiersze.
Następnie, zaproszony gość, pan Aleksander Niweliński odczytał fragment książki „Pamiętnik Czarnego Noska”, wspierając naszą szkołę w realizacji programu Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, „Czytające Szkoły”.
Warto dodać, iż książka zakupiona została w tym roku szkolnym z funduszy pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Po wysłuchaniu przygód Czarnego Noska, za sprawą ciekawej opowieści pana Aleksandra Niwelińskiego, przenieśliśmy się w świat tych prawdziwych misi – niedźwiedzi.
Nasze wyjątkowe spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
ŚNIADANIE DAJE MOC

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
SPOTKANIE Z LWEM HONORKIEM
10 listopada do Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie przybył Lew Honorek i Ciocia Agnieszka.
Przypominali nam o bezpieczeństwie w miejscach publicznych i zasadach ruchu drogowego, a dla wszystkich uczestników spotkania mieli małe upominki :)
ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
8 listopada 2017 r w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego odbył się uroczysty apel z okazji 11 listopada- Święta Niepodległości.
Chcąc uczcić 99 rocznicę odzyskania niepodległości uczniowie klas V-VII przygotowali lekcję historii, na której przypomnieli, że kiedyś, dawno temu, Polska była w niewoli i po prostu nie istniała, nawet nie było jej na mapie przez ponad wiek, a dokładnie przez 123 lata.
Mimo tego żył jednak polski naród i jego kultura, a Polakom bardzo zależało na tym, aby mogli żyć w wolnym kraju. I dokonali tego wielkiego czynu- wyzwolili nasz kraj spod jarzma zaborców.
„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny –
wyprawka dla pierwszoklasistów”
WYCIECZKA DO SANNIK

25 października 2017r. odbyła się wycieczka do Sannik do Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina, którego siedzibą jest XVIII-wieczny pałac, otoczony równie zabytkowym parkiem. Związki tego miejsca z kompozytorem są niezaprzeczalne. Spędził tu, w gościnie u rodziny Pruszaków, lato 1828 roku.
Pierwszym puntem wycieczki była projekcja filmu „Mazowsze Chopina”, który zabrał nas w podróż po Mazowszu do miejsc związanych z postacią polskiego, wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina.


W Warszawie mieszkał, pobierał nauki w domu, a następnie w Liceum Warszawskim, studiował w Szkole Głównej Muzycznej przy Uniwersytecie Warszawskim, spotykał się z przyjaciółmi, chodził do biblioteki, księgarni. Od dziecka uczył się gry na fortepianie u Wojciecha Żywego oraz Józefa Elsnera. Debiutował jako ośmiolatek na koncercie dobroczynnym w Pałacu Radziwiłłowskim na Krakowskim Przedmieściu. Od najmłodszych lat Fryderyk spędzał letnie wakacje z dala od Warszawy. W 1828r. spędził je w Sannikach. Przyjechał tu na zaproszenie szkolnego kolegi Konstantego Pruszaka, którego ojciec był właścicielem tego okazałego na ówczesne czasy majątku.
W Sannikach Fryderyk odpoczywał, spacerował, czas spędzał na zabawie i wycieczkach. W liście do swojego najlepszego przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego pisał ”…Byłem wówczas w Sannikach u Pruszaków. Całe tam lato spędziłem. O zabawie tamtejszej nic Ci nie piszę, byłeś i Ty w Sannikach.” W Sannikach młody Fryderyk ukończył prace nad Triem g – mol, a także zmienił powstałe wcześniej Rondo C – dur na kompozycję na dwa fortepiany. Było to możliwe, bowiem w pałacu znajdował się fortepian. Kompozytor uległ urokom mazowieckiej wsi i folkloru, inspiracji szukał w sielskim krajobrazie i ludowej muzyce.
W 1827r. Chopin odwiedził malowniczo położony nad wiślaną skarpą Płock. Oprócz płockich zabytków odwiedził pocztę, na której spodziewał się odebrać listy od rodziny. „…. dziś w Płocku całą pocztę przewrócę, byle tam co do mnie się znalazło.” – pisał w liście z Kowalewa do rodziny w Warszawie.
Wędrówkę po Mazowszu zakończyliśmy w Warszawie w Kościele Świętego Krzyża. Tu bowiem przechowywana jest urna z sercem Chopina, które – zgodnie z życzeniem kompozytora – zostało przywiezione z Francji do Polski przez Jego siostrę Ludwikę.
Zwiedzanie pałacu było kolejnym punktem wycieczki. Usytuowany jest na terenie malowniczego parku. Rezydencja ta wzniesiona została w XVIII wieku. Pałac ma charakter włoskiej wilii, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została na początku XX wieku. Największymi atrakcjami pałacu są: fortepian wyprodukowany przez wytwórnię Antoniego Zakrzewskiego, na którym, wedle tradycji rodziny Pruszaków, grywał sam Chopin, i pochodzące z I połowy XIX w. polichromie, odkryte przez przypadek przy okazji zakończonych niedawno prac rewaloryzacyjnych.
Następnie braliśmy udział w warsztatach muzycznych, podczas których śpiewaliśmy, określaliśmy charakter usłyszanej muzyki, rozwijaliśmy swoje poczucie rytmu, słuchu, graliśmy proste melodie na dzwonkach chromatycznych i bębenkach, współbrzmieliśmy w kanonie. Przypomnieliśmy sobie i utrwaliliśmy wiadomości dotyczące podziału instrumentów muzycznych ze względu na źródło dźwięku.





DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto dla wszystkich nauczycieli, wychowanków oraz pracowników oświaty.
Tradycyjnie w ramach podziękowania nauczycielom za ich trud włożony w edukację i wychowanie uczniowie naszej szkoły przygotowali 12 października uroczystą akademię.
Zaprezentowali piękne wiersze i piosenki. Były również biedronkowe upominki, kwiaty oraz szczere życzenia.
„Jakże nie pisać wierszy,
Jakże nie płonąć w podzięce
Za dar najpiękniejszy, za Serce.”
Tymi właśnie słowami uczniowie dziękowali nauczycielom za wielką cierpliwość, wyrozumiałość i trud włożony w wychowanie.
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY I
12 października 2017r. odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej.
Dzień ślubowania jest tak szczególnie ważny, ponieważ uczniowie rozpoczynają kolejny etap w swoim życiu.
Świadkami tego wyjątkowego wydarzenia byli rodzice, pani dyrektor, wychowawca, nauczyciele oraz koleżanki i koledzy z starszych klas.
Podczas uroczystości pierwszoklasiści ubrani w galowe stroje oraz ozdobne birety przedstawili program artystyczny. Recytowali wiersze i śpiewali piosenki.
Po występie uczniowie złożyli przysięgę na sztandar Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie:
-Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
-Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować kiedy urosnę.
-Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
-Będę szanować imię Patrona szkoły, a w jego twórczości będę poszukiwać wartości i wzorców.

Następnie rodzice wręczyli pamiątkowe dyplomy.
W poczet uczniów naszej szkoły weszli:
1. Emilia Fabrykiewicz
2. Szymon Fabrykiewicz
3. Natalia Gonta
4. Michał Moczybroda
5. Julia Mokok
6. Nicola Olszewska
7. Stanisław Piskorz
8. Martyna Terebińska

Wycieczka do Warszawy

W pierwszej sali na trzech połączonych multimedialnych ekranach umieszczonych na ścianach przedstawiono m.in. rozwój Zamku za panowania dynastii Sasów, a później Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz bardzo ważne momenty jak uchwalenie Konstytucji 3 Maja czy posiedzenia władz odrodzonej II Rzeczpospolitej.
W drugiej sali umieszczono multimedialne ekrany przedstawiające zniszczenie Zamku Królewskiego przez Niemców podczas II wojny, grabież dzieł sztuki i próby ratowania zabytków przez polskich muzealników. Zdjęciom i dokumentom z ówczesnych kronik filmowych towarzyszy sugestywna muzyka, a całość podsumowują lotnicze zdjęcia zniszczonej Warszawy i zburzonego Zamku.
Ostatnia część ekspozycji przedstawia historię odbudowy Zamku Królewskiego.
Po wyjściu z Zamku skierowaliśmy się pod Kolumnę Zygmunta III Wazy. Jest to najstarszy i najwyższy świecki pomnik w Warszawie.
Kolejnym punktem programu wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Kopernik.








Była to pierwsza nasza wizyta w Centrum Nauki Kopernik, mamy nadzieję, że nie ostatnia, bowiem do wielu eksponatów jeszcze nie dotarliśmy.


Po świetnej zabawie czekał na nas pyszny obiad, który zjedliśmy z apetytem.


Zmęczeni, pełni wrażeń wróciliśmy do domu. To była wspaniała wycieczka.
Dzień Chłopaka
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!



Nasze Przedszkolaki :) na spacerku...






Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer. Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer. Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Witamy na naszej nowej stronie internetowej
Zapraszamy do wspólnej przygody z nauką w Szkole Podstwawowej w Smardzewie