Rok szkolny 2018/2019

 

Rok szkolny 2018/2019

 

Jak spędzić bezpiecznie wakacje -

porady dla dzieci i młodzieży

 

W okresie wakacyjnym część dzieci wyjedzie na kolonie, czy obozy, a część pozostanie w domach. Mając na uwadze dobro przedstawiamy kilka rad, które mogą ochronić przed nieprzyjemnymi wakacyjnymi sytuacjami.


• Rozważnie korzystajcie ze wszystkich przyjemności, jakich dostarczają wakacje!

• Zawsze informujcie swoich rodziców o tym - gdzie i z kim przebywacie!
• Na zabawy wybierajcie jedynie bezpieczne miejsca – z dala od jezdni, torów kolejowych, wykopów...
• Jeżdżąc na rowerze, rolkach, hulajnodze czy desce – nie traktujcie jezdni jak placu zabaw!
• Kąpcie się jedynie w miejscach do tego wyznaczonych – strzeżonych kąpieliskach pod opieką ratowników lub osób dorosłych !
• Bądźcie ostrożni wobec zwierząt – nawet najbardziej łagodne bywają niebezpieczne!
• Nie korzystajcie z propozycji przejażdżki lub spaceru z nieznajomym!
• Pozostając samodzielnie w mieszkaniu – ostrożnie obchodźcie się z urządzeniami elektrycznymi i gazowymi!
• Nigdy nie bawcie się ogniem – ogniska rozpalajcie w miejscach wyznaczonych, zawsze w obecności osób dorosłych!
• Zawsze mówcie "NIE" gdy nie zgadzacie się z szalonymi pomysłami i propozycjami swoich kolegów!
• Uczestnicząc w pracach polowych – zachowajcie szczególną ostrożność nie dotykajcie maszyn i urządzeń będących w ruchu i pod napięciem!
• Zawsze dbajcie o środowisko naturalne - nie niszczcie i nie zaśmiecajcie otoczenia, w którym przebywacie!
• Zawsze pamiętajcie, że pewność siebie i lekkomyślność nie wróżą nic dobrego!
 
 
Zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie popełniania przestępstwa, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Taki przypadek należy zgłosić znajdującemu się w pobliżu policjantowi, do najbliższej jednostki Policji lub telefonicznie pod numer 997 lub 112.

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

19 czerwca 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie odbyło uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie uczniów klas VIII.

Na uroczystość przybyli rodzice absolwentów oraz przedstawiciele władz samorządowych.
         
Absolwenci szkoły odebrali świadectwa, nagrody książkowe za wzorowe zachowanie i bardzo dobre wyniki w nauce.
                 
Młodzież pożegnała się ze szkołą wzruszającymi przemówieniami i inspirującą do głębszej refleksji poetycko - muzyczną częścią artystyczną, której mottem były słowa naszego Patrona- księdza Jana Twardowskiego.
Nastąpiło również przekazanie sztandaru.
                                 
W drugiej część uroczystości nagrody i wyróżnienia otrzymali pozostali, najlepsi uczniowie.
              
            

Zjazd Szkół im. Księdza Jana Twardowskiego

 

                                           

 
 W czwartek 6 czerwca 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  Ogólnopolskim Zjeździe Szkół imienia ks. Jana Twardowskiego, który odbył się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Nasza szkoła brała udział w tym wydarzeniu po raz drugi.
Delegacja naszej szkoły liczyła 13 uczniów i 2 opiekunów na czele z pocztem sztandarowym. Byliśmy dumni i zaszczyceni, że Poczet Sztandarowy reprezentował naszą szkołę podczas Mszy św. odprawionej w intencji uczniów i  nauczycieli szkół, którym patronuje ks. Jan Twardowski.
 
 
 
 
Mszę św. odprawił biskup diecezji warszawskiej Michał Janocha.W czasie  poetyckiej homilii została przypomniana sylwetka księdza Jana oraz Jego wiersze.Usłyszeliśmy m.in.wiersz zpierwszego tomiku poety "Powrót Andersena" (1937)oraz ostatni wiersz Księdza Jana: „Zamiast śmierci racz z uśmiechem przyjąć Panie  pod Twe stopy życie moje  jak Różaniec” (2006).  Po uroczystej Mszy św. uczniowie  i ich opiekunowie zostali ugoszczeni poczęstunkiem.
                               
Kolejnym punktem zjazdu było zwiedzanie Panteonu Wielkich Polaków.
To tu spoczywa nasz patron. Był pierwszą osobą pochowaną w krypcie zasłużonych Polaków w świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.W dowód naszej pamięci o ks. Janie od Biedronki zapaliliśmy znicz.
                              
Ostatnim punktem uroczystości były warsztaty poetycko-plastyczne, w których  całą grupą pracowaliśmy nad ilustracją do wiersza księdza Jana „Samotność”. Zainspirowani pięknym tekstem, staraliśmy się wyrazićśrodkami plastycznymi wartości promowane przez autora.
            

My First English Picture Dictionary

- konkurs z języka angielskiego

               
                                
 

Wycieczka do Torunia- 14.05.2019

                                                    
 
                          
                          
                          
           
 
 

„Zaufałem drodze Wąskiej…”

Spotkanie z Biskupem Płockim Mirosławem Milewskim

                                    

W kalendarzu imprez Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie już na stałe wpisał się Dzień Patrona.

W tym roku uroczystości odbyły się 28 maja, a był to dzień szczególny, bowiem po raz pierwszy w historii szkoły odwiedził nas Jego Ekscelencja Biskup Płocki Mirosław Milewski w towarzystwie sekretarza ks. Bartosza Szostaka,  ks.  Wiesława Piątka- Proboszcza Parafii Zagroba, Siostra Loretta ze zgromadzenia Sióstr Bożego Miłosierdzia, pan Kamil Groszewski- Wójt Gminy Staroźreby oraz radni Gminy Staroźreby.

                                   

        

Na tę okazję uczniowie przygotowali program prezentujący twórczość Naszego Patrona „Zaufałem drodze Wąskiej…”

                           

                           

                           

Zaproszeni goście obejrzeli wystawę prac konkursu parafialnego „Pejzaż Maryjny- krzyże, kapliczki i figurki przy drodze” zaś na zakończenie wpisali się do księgi pamiątkowej oraz obejrzeli prezentację multimedialną „Jestem z Wami dłużej niż na zawsze” przedstawiającą działalność szkoły wynikającą z realizacji programu wychowawczego szkoły, który kształtuje w uczniach te wartości, którymi żył nasz Patron.
    
                                                                     
    
                                                                     

Spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem

W piątek 10 maja, w ramach promocji czytelnictwa, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Staroźrebach gościł krakowski pisarz i podróżnik Pan Roman Pankiewicz – autor pięciu książek o zawodach. W spotkaniu wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego. Autor niezwykle obrazowo i w przystępny sposób, używając oryginalnych elementów stroju i rekwizytów zaprezentował dziecięcej publiczności zawody takie jak: strażak, ratownik medyczny, policjant, listonosz oraz żołnierz. Najmłodsza publiczność była zaangażowana w spotkanie poprzez dialog z pisarzem. Zadaniem dzieci było dokończenie rymowanych opowiadań
Po spotkaniach była możliwość zakupienia książek z serii „5 ważnych zawodów” i zdobycia autografu pisarza.

Zielona Szkoła w Stegnie 

                                                  

Tradycyjnie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie pojechali na Zieloną Szkołę. 
27kwietnia grupa dzieci z klas VI - VIII wraz z nauczycielami – Ewą Goszczyńską i Bogusławą Przybylińską  wyruszyła w podróż do Stegny.

                                        

Miejscem pobytu w Stegnie był Ośrodek Wypoczynkowy „ Bałtyk ”.

Po rozlokowaniu w pokojach wybraliśmy się na powitanie z morzem. 500- metrową drogę pokonaliśmy spacerkiem przez las i wydmy.

                         

Dotarliśmy do piaszczystej plaży i naszym oczom ukazał się bałtycki krajobraz.

                                          

                                         

 

W drugim dniu pobytu udaliśmy się do  Gdańska.  

Gdańsk to miasto o ponad 1000-letniej historii.

      

Najbardziej reprezentacyjna część Gdańska, w której znajdują się  najsłynniejsze gdańskie budynki to Główne Miasto. Po dojściu do Bramy Zielonej szliśmy po Moście Zielonym,  z którego podziwialiśmy  Długie Pobrzeże, statki na Motławie. Spacerując deptakiem nad Motławą obejrzelismy symbol Gdańska – Gdański Żuraw – jeden z najstarszych zabytkowych dźwigów portowych w Europie.

Zwiedziliśmy monumentalną Bazylikę Mariacką położoną w centrum zabytkowej części Gdańska.
Bazylika Mariacka to jeden z największych ceglanych kościołów na świecie, zwany Koroną Gdańska. Świątynia budowana była etapami przez 159 lat. Dnia 28 lipca 1502 roku zakończono jej budowę. Bazylika ma długość 105,5 m, szerokość w transepcie 66 m. We wnętrzu świątyni  widzieliśmy wiele cennych zabytków malarstwa i rzeźby m.in. kopię Sądu Ostatecznego z roku 1472, zegar astronomiczny wykonany w latach 1464-1470 oraz ołtarz główny powstały w latach 1510-1517. Po przejściu przez Złotą Bramę weszliśmy na ulicę Długą, przy której stoją odrestaurowane kamienice.
Naszą uwagę zwróciła kamienica zwana Domem Uphagena pod numerem 12.
To kamienica z oryginalnym wyposażeniem z XVIII wieku.  Jednym z najpiękniejszych gdańskich budynków znajdujących się na Długim Targu jest wspaniała renesansowa Złota Kamienica wzniesiona w latach1609-1617.
Zwiedzanie zakończyliśmy pod pomnikiem – Fontanną Neptuna, który jest symbolem Gdańska i jego związków z morzem.
Wieczorem bawiliśmy się na dyskotece.
               
                                        
 
Trzeciego dnia przeżyliśmy niesamowitą lekcję historii w Muzeum Stutthof w Sztutowie. Celem wyjazdu było przekazanie uczniom wiedzy historycznej na temat życia więźniów w obozie koncentracyjnym i okrucieństwa hitlerowców w czasie II wojny światowej.
        
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od dawnego budynku komendantury. Obecnie znajduje się w nim muzealne kino. Obejrzeliśmy tam dwa filmy, które przedstawiały okrucieństwa i tragedie więźniów obozu koncentracyjnego.
Pani Przewodnik z przejęciem opowiadała nam o tragicznych losach ok. 110 000 więźniów: mężczyzn, kobiet i dzieci, obywateli 28 państw, z których, według szacunków, 65 tys. poniosło śmierć. Już drugiego dnia wojny przywieziono tu Polaków aresztowanych w Gdańsku. Pierwsi więźniowie rozpoczęli budowę baraków tzw. Starego Obozu. Baraki budowano z cienkich desek, przez które dziurami przenikał wiatr i mróz. Obóz funkcjonował w latach 1939 -1945. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu na terenach, któreobecnie należą do Polski.
W ciszy i zadumie przeszliśmy przez  główne wejście - „Bramę śmierci”. Nazwali ją tak więźniowie obozu, ponieważ  drogi powrotnej nie było, a jedyną drogą do wolności było krematorium.Teren obozu  jest w rzeczywistości ogromnym cmentarzyskiem, jest miejscem świętym.
Następnie udaliśmy się do baraku znajdującego  się tuż za  Bramą Śmierci. Widzieliśmy tam więzienne ubrania - pasiaki i ciężkie drewniane buty. Każdy z więźniów miał naszyty na swoim stroju symbol swojej narodowości i swój numer. Mówiono im, że od teraz nie są ludźmi, lecz numerami.
Więźniowie spali na drewnianych, piętrowych pryczach Często na jedno miejsce przypadały 2-4 osoby, spali albo na zmianę albo na siedząco. 
Mogliśmy zobaczyć, jak wyglądała jadalnia więźniów. Posiłki, jakie tam dostawali przygotowywane byłyz produktów najgorszej jakości i niewystarczające. Więźniowie  żyli w strasznym głodzie, a w barakach szalały epidemie tyfusu brzusznego i plamistego, które często prowadziły do śmierci. Najczęstszą chorobą był głód, biegunki, flegmony, wyczerpanie, choroba głodowa. Obok znajdował się szpital, w którym pod pretekstem leczenia, dawano więźniom dosercowy śmiertelny zastrzyk z fenolu,co więźniowie nazywali „szpilowaniem”. 
Przyczyną śmierci więźniów były ciężkie warunki życia: niewolnicza praca, fatalne warunki higieniczne, choroby, znęcanie się fizyczne i psychiczne.
Potem obejrzeliśmy obozową łaźnię. Po zwiedzeniu baraku udaliśmy się przed komorę gazową. Esesmani zamykali tam ludzi, a następnie wpuszczali do pomieszczenia  gaz„cyklon B”. Ciała zmarłych masowo palono w piecach. Zwiedzanie obozu zakończyliśmy przy pomniku upamiętniającym ofiary obozu koncentracyjnego. Wyszliśmy przygnębieni, zastanawialiśmy się nad tym, co ci ludzie musieli wtedy przeżywać. Doceniamy fakt, że żyjemy w spokojnych czasach, w wolnej Polsce.
Muzeum Stutthof, to miejsce hołdu i pamięci poświęcone niewinnym ludziom, którzy tu cierpieli i ginęli.
 
Po obiedzie udaliśmy się na plażę, gdzie aktywnie spędzaliśmy czas grając w piłkę, spacerując brzegiem morza, bawiąc się w piasku. W drodze do ośrodka zakupiliśmy pocztówki i pamiątki.
                 
Wieczornym punktem programu był grill z kiełbaskami oraz obejrzenie zachodu słońca nad morzem.
O godzinie 20:12 słonce zaszło prosto do wody. Widok niezapomniany...
              
Spacery nad morze odbywały się codziennie w różnych porach dnia, bo jest to zawsze główna atrakcja wyjazdu. Dzieci przechadzały się wzdłuż pięknej, szerokiej plaży. Natomiast w ośrodku miały miejsce na zajęcia dydaktyczne w formie kart pracy: matematycznej, przyrodniczej, historycznej, polonistycznej – redagowanie pozdrowień ze Stegny.
 
                
Czwartego dnia spakowaliśmy walizki, poszliśmy ostatni raz na plażę, aby spojrzeć na morskie fale i jak najdłużej zachować ten widok w pamięci.
W drodze powrotnej do domu czekała nas jeszcze jedna atrakcja.
Udaliśmy się na miejsce bitwy pod Grunwaldem.
              
                     
 
Pole Bitwy Grunwaldzkiej to rozległy obszar, na którym 15 lipca 1410 roku rozegrała się jedna z większych bitew średniowiecznej Europy. Wojska króla Władysława Jagiełły i wielkiego księcia Witoldapokonały armię zakonu krzyżackiego, dowodzoną przez wielkiego mistrza Ulryka von Jungingena.
Pamiątkami po bitwie są pozostałości Kaplicy Najświętszej Marii Panny oraz kopiec Jagiełły, usypany na miejscu, z którego polski monarcha miał dowodzić wojskami. Na polu bitwy stanęliśmy przy Pomniku Zwycięstwa Grunwaldzkiego.
 
Wyjazd na zieloną szkołę był wspaniałym czasem na odpoczynek, naukę, zwiedzanie ciekawych miejsc, integrację grupy, był okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności za siebie i kolegów.
                     

Świętujemy

228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 
                                      
25 kwietnia 2019 r. odbyła się akademia z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęła się wniesieniem sztandaru oraz odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego".
Konstytucja 3-Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki 3 maja 1791r.
Polską Konstytucję uchwalono jako pierwszą w Europie, dlatego wywarła wielki wpływ na rozwój konstytucjonalizmu, a także demokracji w skali powszechnej. Była ona wyrazem mądrości Polaków dążących do naprawy pogrążonego w kryzysie państwa polskiego.
                                   
Uczniowie przypomnieli istotę i wagę tego wydarzenia, ówczesne nastroje społeczne, postawę sprzymierzeńców i przeciwników konstytucji.  Słowem czytanym, recytowanym i śpiewanym wykonawcy chcieli uzmysłowić jak ważną rolę i znaczenie w naszym życiu mają słowa:  Wolność, Naród, Ojczyzna.
Wszyscy mamy świadomość ważności świąt narodowych, szacunku do symboli państwowych, poczucie przynależności do narodu.
 

ks. Jan Twardowski i Jego rozważania

na temat Święta Zmartwychwstania Pańskiego

                                    

"Radość wielkanocna Jezusa jest tak nieoczekiwaną radością, że można się jej na początku naprawdę przestraszyć. To jest radość Tego, któremu po ludzku nie powiodło się w życiu. Głosił Ewangelię, którą nie wzruszył Piłata, Kajfasza ani wszystkich faryzeuszów po kolei. Czynił cuda, ale nie wszyscy wierzyli. Mówił o przyjaźni, a jeden z przyjaciół sprzedał Go za gotówkę jak towar na święta. Mówił o miłości, a ludzie poprzybijali Go gwoździami. Przyszedł jako Mesjasz, a zabili Go jako nieudanego Mesjasza.

Czym jest radość, która z pozoru nie wydaje się radością?
Radością Jezusa jest to, że w najgorszych chwilach swego życia, w niepowodzeniach, cierpieniach, ufał Panu Bogu i kochał ludzi, chociaż wydawało się, że na świecie panują złość i nienawiść. 
Człowiek, który całkowicie ufa Bogu, nie zna piekła ciągłych pytań: Dlaczego śmierć? Dlaczego życie, nawet najdłuższe, jest takie krótkie? Dlaczego niewinni cierpią? Wie, że najbardziej udręczone ciało Tego, który całkowicie Bogu zaufał, przemieniło się w ciało chwalebne; i w tym ciele Jezus przyszedł i pozdrowił ludzi słowami "Pokój Wam".
Człowiek, który całkowicie ufa Bogu, wie, że szatan już jest przegrany, że zło już przegrało. Może triumfować, ale tylko pozornie. Ten, kto stanie po stronie zła, prędzej czy później przegra.
Święto Zmartwychwstania Pańskiego jest świętem radości chrześcijanina, odwaleniem najcięższego kamienia, jaki na nas ciąży. Tym największym kamieniem jest chyba ciągły niepokój człowieka, ciągłe pytanie: Jaki jest sens krótkiego życia, cierpienia, śmierci?
Bóg stał się Człowiekiem, Chrystusem, który uczył, że trzeba Bogu zaufać całkowicie. Gdy Jezus zaufał całkowicie - wszystko nabrało sensu. Nawet ciało, pokaleczone, poranione, martwe - stało się ciałem chwalebnym.
Życzę sobie i wszystkim po kolei radości wielkanocnej, która może trwać pomimo cierpienia, radości prawdziwie chrześcijańskiej, która trwa, nawet kiedy nas ogarną - czy małe, czy wielkie - tylko ludzkie noce."

Światowy Dzień Autyzmu

 

                       

 

Kwiecień to miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu.

2 kwietnia nasi uczniowie solidaryzowali się z osobami z autyzmem, przypinając sobie niebieską wstążeczkę, obchodząc w ten sposób Światowy Dzień Autyzmu.

W ten sposób chcieli dodać tym osobom otuchy w codziennych zmaganiach ze światem, który widzą, słyszą i czują troszeczkę inaczej.
 
 
 
                                                   

Liga Ochrony Przyrody Okręg w Płocku 

"Mój ulubiony ptak"

  
 

28 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze odbyło się podsumowanie konkursu ornitologicznego „Mój ulubiony ptak” organizowanego przez Ligę Ochrony Przyrody Okręg w Płocku. 

Nagrodzeni uczestnicy konkursu z naszej szkoły otrzymali nagrody książkowe oraz otrzymaliśmy kalendarz ścienny na nowy rok, w których znalazła się praca konkursowa “Mój ulubiony ptak” uczennicy kl. II- Emilki Fabrykiewicz.
Konkurs ogłoszony został w ramach edycji Programu ornitologicznego Ligi Ochrony Przyrody „Pozwólmy ptakom mieszkać obok nas”.
 

Pierwszy Dzień Wiosny

 

                             

 

Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, ze słonecznym oddechem wiatru, z pierwszymi zielonymi pąkami pojawiającymi się na nagich gałęziach . 

Oto na naszych oczach budzi się do życia cały otaczający nas świat. 

Topnieją śniegi, nieśmiało rozkwitają pierwsze krokusy kwiaty. Ptaki powracają z ciepłych krajów.
To znaki  odchodzącej  od nas zimy.
          
Wspólne obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły.
21 marca tradycyjnie, jak co roku w naszej placówce obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, czyli pożegnanie zimy.
                                        

Święto wszystkich Pań – Dzień Kobiet w naszej szkole

Miłym wydarzeniem w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie był uroczyście obchodzony Dzień Kobiet.

Aby umilić to święto wszystkim paniom i dziewczynom w dowód sympatii wręczono piękne kwiatki, które niezmiennie kojarzą się z tym świętem.

Sto lat wszystkim paniom!

                       

Dekanalny Konkurs Biblijny 2019

 

7 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły: Kacper Tomczak i Agata Gonta brali udział w Dekanalnym Konkursie Biblijnym w Gozdowie. Przedmiotem konkursu była znajomość Ewangelii wg. św. Łukasza. Konkurs organizowany był przez Wydział Katechetyczny w Płocku.

       

Muzyka naszych sąsiadów z północy

 

6 marca 2019 r. w naszą szkołę odwiedziła Podróżująca Filharmonia, która zaprezentowała program edukacyjny z cyklu "Muzyka naszych sąsiadów", inspirowany w głównej mierze podróżami po świecie. 

 

Pasowanie na Czytelnika

                                        

6 marca 2019 r w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

                 

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.

Międzynarodowy Dzień Języka

                             

21 lutego 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Miał on na celu zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o język ojczysty, troskę o jego rozwój i trwanie.

          

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

                               

Dzień Świętego Walentego

                    

14 lutego 2019r. w naszej szkole obchodziliśmy ,,Dzień Świętego Walentego ‘’, 

w którym przekazaliśmy życzenia tym osobom, które darzymy sympatią i przyjaźnią.

           

 

Ferie z przygodą, czyli akcja „Zima w szkole”

Poniedziałek (28.01.2019)
9.00-12.00

1. Bajkowe poranki dla najmłodszych.
2. Ćwiczenia rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych oraz znajomości funkcji i środków językowych- zajęcia z języka angielskiego
 

Wtorek (29.01.2019)
9.00-12.00

1 Zabawy przy muzyce- karaoke
2. Rozwiązywanie krzyżówek, rebusów tematycznych.
3. „Kto wie?”-rozwiązywanie zagadek ruchowych.

 
Środa (30.01.2019)
9.00-12.00

1. Filmowy poranek
2. Piramida zdrowego żywienia- zajęcia plastyczne
3. Zabawy kulinarne- zielone koktajle
 
 
Czwartek (31.01.2019)
9.00-12.00

1. „Super zdam egzamin z języka polskiego”- zajęcia z języka polskiego
 

Piątek (1.02.2019)
9.00-12.00

1. Gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu , na śniegu.
2. Obserwacja ciekawych zjawisk zimą, rozróżnianie tropów zwierząt.
 
 
SERDECZNIE ZAPRASZAMY :):):)

 

Bezpieczne ferie zimowe 

28.01.2019- 10.02.2019
 
        
          

Dzień Babci i Dziadka

„Bóg nie mógł być wszędzie, więc stworzył babcie i dziadków”

                             
Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku.
W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzeni są szczególnymi dowodami miłości. Jak co roku przybyli  do nas bardzo licznie, by móc podziwiać występy swoich ukochanych wnuków i wnucząt.
Uroczystość rozpoczęła Pani  Dyrektor, która przywitała przybyłych gości.  Najważniejszą częścią uroczystości były występy dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów  klas I – III.
Dzieci przeniosły swoich dziadków w zaczarowaną krainę baśni. Wystawiły bajkę muzyczną pt. „Calineczka”.H.Ch. Andersena . Młodzi aktorzy zauroczyli wszystkich swym pięknym śpiewem i grą aktorską.
    
Najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego poprzez wiersze i piosenki wyraziły wdzięczność za miłość i wychowanie oraz wniosły wiele radości.  Na twarzach zebranych gości można było dostrzec uśmiech,  łzy szczęścia i wzruszenia.
Po części artystycznej Pani Dyrektor w imieniu rodziców i wnucząt zaprosiła gości na słodki poczęstunek. Babcie miały okazję na wspólne spędzenie czasu i rozmowy przy herbatce.
Dzieci wręczyły swoim babciom i  dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. W czasie poczęstunku wnuczęta zapraszały swoich dziadków do wspólnego rodzinnego zdjęcia. Ten czas umilono grą na akordeonie.
Kolejną z atrakcji tego dnia był bal karnawałowy, który prowadził dziadek Bogdan ze swoją wnuczką Zuzią. Przy wspólnych pląsach szybko mijał nam czas.
                                   
Niezmiernie miło było nam gościć w naszej szkole babcie i dziadków, których wnuczęta są już naszymi absolwentami. W ten sposób dają dowód przywiązania do naszej placówki, za co serdecznie im dziękujemy.
                                 

"XXVII FinałWielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy"

    

Od 7 stycznia 2019r. nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję XXVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze zbieraliśmy na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

                                     

Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.

„ Z Serca Dla Serca ” - zbieramy na hospicjum dla dzieci!!!