Rok szkolny 2019/2020

              Rok szkolny 2019/2020

 

 


1 czerwca 2020 -

5. rocznica nadania Szkole Podstawowej  w Smardzewie imienia Księdza Jana Twardowskiego

       
        
       
        
         
         
          
          
          
          

21 marca 2020

Pierwszy Dzień Wiosny

             

Uroczystość podsumowania konkursów

w siedzibie Urzędu Gminy w Staroźrebach w dniu 22.02.2020 r.
 
 
W Etapie Regionalnego ogólnopolskiego konkursu „Mój Las” XXXIII edycja 2019/2020 kategoria I- uczniowie szkół podstawowych klas I-III „Leśne smakołyki”,    I miejsce zajęła- Julia Różańska, II miejsce zajęła- Iga Pietrzak.
W konkursie „Najlepiej pracujące Koło Ligi Ochrony Przyrody” w roku szkolnym 2018/2019 Opiekuna Koła Ligi Ochrony Przyrody pracującego w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie nagrodę otrzymała pani Bogusława Przybylińska.
                                        
 

„Być kobietą, być kobietą…”

 
Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych  w Twym życiu zdarzeń…
 
9 marca 2020 r. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet, w którym chłopcy           z klas V-VIII zaprezentowali program artystyczny, ujawniając swoje zdolności aktorskie i muzyczne.
Na zakończenie przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego w imieniu swoim                 i męskiej części społeczności szkolnej złożył wszystkim paniom życzenia. Nie zabrakło również słodkich upominków.  
Wszystko to odbyło się w bardzo miłej i radosnej atmosferze, uśmiech pojawił się    na twarzy każdej Pani i Dziewczyny. 

Powiatowy Urząd Pracy

3 lutego 2020 odbyło się spotkanie z przedstawicielami Powiatowego Urzędu Pracy. Dotyczyło ono planowania kariery zawodowej. Uczniowie zostali zapoznani z ofertą Powiatowego Urzędu Pracy oraz listą zawodów, które obecnie są popularne. Prowadzący przekazał także listę szkół, do których warto się wybrać w czasie „Dni otwartych”.

Uczniowie zostali zachęceni do nauki, rozwoju i pracy.
       
                             

Szczypiorek w roli głównej, czyli sadzimy cebulę.

W poniedziałek 24.02.2020r. przedszkolaki spróbowały swoich sił w sadzeniu cebuli. Najpierw jednak zapoznawały się z jej wyglądem: budową, kolorem, kształtem, fakturą oraz zapachem. Następnie odpowiednio przygotowani i wyposażeni w niezbędne przedmioty dzieci zabrały się za pracę. Każdy własnoręcznie zasadził swoją cebulkę i podlał wodą. Cebule postawiliśmy na parapecie, aby słoneczko ładnie na nie świeciło, by mógł wyrosnąć przepiękny szczypiorek Dzieci wykonały zadanie wzorowo i jak zwykle były bardzo szczęśliwe!

    

                                  

Bajki w przedszkolu

                       
Systematyczny kontakt dziecka z książką aktywizuje jego rozwój intelektualny i emocjonalny, budzi wrażliwość estetyczną, sprzyja rozwijaniu postaw twórczych oraz wyzwala ekspresję dziecięcą. Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze.
W dzisiejszych czasach zdominowanych przez telewizję i komputery chwile poświęcone na wspólne czytanie książek w rodzinie pozwalają tworzyć atmosferę ciepła, wzajemnej bliskości, a dorosłym dodatkowo dostarczają momentów, kiedy można odpocząć od pośpiechu i codziennych spraw.
W ramach realizacji programu " „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” nauczyciel oddziału przedszkolnego zaprosił mamy i babcię do czytania bajek dzieciom . Wszystkie panie chętnie przybyły i sprawiły, że dzieci z zaciekawieniem słuchały czytanego tekstu.
Pierwszym gościem, który odwiedził grupę była mama Mai. Pani Sylwia przeczytała nam bajkę pt. „ Kopciuszek”. Kolejnym naszym gościem była mama Krzysia – pani Ania, zaprezentowała nam bajkę pt. „ 100 bajek krasnoludka”.
Pani Ania zachęcała inne dzieci, aby poprosiły swoich rodziców o codzienne wieczorne czytanie bajek do snu, tak jak właśnie ona to czyni.
                                   
Następnym gościem, który zawitał do przedszkola, była mama Julci. Pani Mariola, przeczytała bajkę pt. „Pluszowy Miś”.
                                                
Mieliśmy też przyjemność gościć babcię Antosia i Neli – pani Teresa przeczytała ciekawą historię „ Wierszykowo na surowo”.
                         
Nasi goście, nie tylko przeczytali bajkę, ale równie chętnie podjęli rozmowę z dziećmi na temat wysłuchanej historii. Dzieciom bardzo spodobał się pomysł czytania bajek przez mamy i bacie, na które zawsze niecierpliwie czekały. Dlatego mamy nadzieję, z pomocą rodziców kontynuować podjęty zamysł. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję wszystkim mamom i babci za poświęcony nam czas

Warsztaty profilaktyczne

Uczniowie klas 0-III wzięli udział w warsztatach „Tomek i Czarny Kruk” w celu przeciwdziałania agresji. Celem warsztatu było głównie przygotowanie dzieci do przeciwdziałania agresji i przemocy oraz przygotowanie do funkcjonowanie bez przemocy poprzez nauczanie ich wartości życiowych bez przemocy, rozróżnianie zachowań akceptowanych i nieakceptowanych społecznie.

                  

Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w warsztatach „Złość da Ci w kość”, które nauczyły postawy wolnej od agresji, poczucia odpowiedzialności za własne postępowanie oraz budowanie pozytywnych relacji między rówieśnikami.
Najstarsi uczniowie kl. VII i VIII wzięli udział w Debacie, której celem było zmniejszenie zachowań agresywnych, spowodowanych zażywaniem alkoholu, zmniejszeniem ryzyka wystąpienia konsekwencji używania substancji psychoaktywnych oraz integracji środowiska szkolnego i rodzinnego w zakresie profilaktyki zachowań ryzykownych.
             

"Bezpieczne ferie"- wiemy jak udzielać pierwszej pomocy

 

Za kilka dni rozpoczną się ferie zimowe dla uczniów w  naszym województwie.

Wiele zajęć i pogadanek poświecono zachowaniu bezpieczeństwa  przez dzieci           w trakcie zabaw zimowych. Odbyło się także spotkanie na której przypomniano zasady udzielania pierwszej pomocy.
Dzieci nie tylko uczestniczyły w pokazie, ale miały możliwość działania                             i wykorzystania nabytej wiedzy.

             

              

"Teatrzyk kukiełkowy"

 

W tym tygodniu dzieci poznały bajki, a wraz z nimi morały jakie z nich płyną. Mówiliśmy, że dobro zawsze zwycięża, prawda zawsze wychodzi na jaw, należy pomagać, nie ufać obcym…. 

  

 Dzieci chętnie słuchały starych, znanych nam od lat bajek, śledzili losy bohaterów i utożsamiały się z nimi. Podczas rozmów nazywaliśmy emocje bohaterów, mówiliśmy jak my czulibyśmy się w danej sytuacji oraz ocenialiśmy postępowanie głównych osób. Przedszkolaki wykonały kukiełki, którymi później odgrywały scenki w naszym teatrzyku.
    
 
                                         

„Moniuszko w plastycznej odsłonie”

Gminny Konkurs Plastyczny
                                
                                

Bezpieczeństwo w czasie ferii

  
 
NIEWAŻNE, GDZIE SPĘDZASZ FERIE, SĄ ZASADY,
 O KTÓRYCH ZAWSZE NALEŻY PAMIĘTAĆ:
 
 
 • Informuj opiekunów gdzie dokładnie idziesz i o której godzinie wrócisz;
 • Nie noś kluczy, komórki, pieniędzy w widocznym miejscu – to może skusić potencjalnego złodzieja;
 • Nie rozmawiaj z obcymi osobami i nie ufaj im;
 • Przestrzegaj zasad poruszania się po drodze;
 • Nikomu nie podawaj swojego adresu zamieszkania, nazwiska, nr telefonu;
 • Jeśli ktoś próbuje Cię skrzywdzić, wołaj głośno o pomoc
 • Jeśli ktoś krzywdzi Twojego kolegę, reaguj natychmiast i zawołaj osobę dorosłą
 
FERIE W DOMU

Czas ferii spędzonych w domu, a nie na obozie bądź koloniach, wcale nie musi być nudny! Na placach zabaw, ślizgawkach, w parkach możesz poznać nowych kolegów i świetnie się bawić! Bo czy jest lepsza frajda od bitwy na śnieżki, saneczkarskich wyścigów czy łyżwiarskich popisów? Pamiętaj jednak, że w każdym miejscu czyhać może niebezpieczeństwo: z pozoru wytrzymały lód może okazać się zwodniczy, przyjazny człowiek w parku może okazać się złodziejem a nadjeżdżający samochód może jechać z o wiele większą szybkością niż mogłoby Ci się wydawać… Dlatego pamiętaj, by zachować ostrożność w każdej sytuacji, zwracaj też uwagę, czy Twoim kolegom nie dzieje się krzywda.
 
„Kevin sam w domu”
 
Pamiętaj, że nie jesteś bohaterem Hollywoodzkiego filmu… nie poradzisz sobie sam ze złodziejami! Jeśli dorośli zostawiają Cię samego w domu, oznacza to, że Ci ufają. Nie zawiedź ich i pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
 • nigdy nie wpuszczaj obcych osób do mieszkania, nawet jeśli mówią, że są przyjaciółmi Twoich rodziców. Gdy ktoś puka do drzwi, powiedz, że tata śpi i nie wolno go teraz budzić;
 • jeśli ktoś obcy chce, byś wpuścił go do domu, bo Twoi rodzice kazali mu odebrać coś ważnego – nie wpuszczaj go. Gdyby to była prawda, rodzice uprzedziliby Cię;
 • jeśli dzieje się coś niepokojącego (poczujesz swąd dymu, ktoś próbuje dostać się do mieszkania…) od razu dzwoń do rodziców, opiekunów, sąsiadów lub pod numer alarmowy.
 

 

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

 w trakcie zimowego wypoczynku rodzice mogą pozwolić Ci na większą swobodę czasową w korzystaniu z Internetu. Surfowanie w sieci to świetna zabawa, pamiętaj jednak, że i tam może czekać na Ciebie niebezpieczeństwo:
 
 • zamieszczane w Internecie informacje są publiczne, każdy może je zobaczyć i wykorzystać, dlatego nie podawaj swoich danych, nie dziel się prywatnymi informacjami;
 • nigdy nie zamieszczaj lub nie wysyłaj czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania Ciebie lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu);
 • zachowaj dystans - nie organizuj spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci
 • bądź szczery – nie podawaj się za kogoś, kim nie jesteś; bądź uprzejmy, ale nie wdawaj się w dyskusję z natrętnymi osobami

„Jak bezpiecznie spędzić ferie”

                                               

„Jak bezpiecznie spędzić ferie” - to temat spotkania Pana Policjanta z uczniami ze Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie.

             

Podczas pogadanki funkcjonariusz przypomniał o bezpieczeństwie w trakcie zimowych zabaw oraz o tym, jak bezpiecznie korzystać z internetu.
Podczas spotkania przypomniano dzieciom m.in. o tym jak można bezpiecznie spędzać czas wolny. Rozmawiano  także o bezpieczeństwie w sieci oraz o tym, jak i kiedy korzystać z numerów alarmowych.

XII festiwal kolęd i pastorałek w Rogozinie

                      
Po raz kolejny nasi uczniowie stanęli na podium, tym razem był to Szkolno- Parafialny Festiwal Kolęd „Cicha Noc” organizowany w Rogozinie.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczennica klasy VIII- Zuzanna zdobyła Grand Prix, natomiast zespół wokalny „Aniołki”, w skład którego wchodziły uczennice klasy II: Julia, Wiktoria, Julia i Marcelina zdobyły Srebrną Gwiazdę.
Serdecznie gratulujemy :):):)
         
 

"Dzień Babci i Dziadka"

                      
Choć styczeń to miesiąc zimowy, pełen mroźnych chwil, są w nim jednak takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu - to Święto naszych Kochanych Babć i Dziadków. 
Kiedyś każdy z nas był dzieckiem i pamięta, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają dziadkowie. Obchodzone 21 stycznia Święto Babci i dzień później Święto Dziadka  to symboliczna uroczystość w kalendarzu Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie. Tak naprawdę każdego dnia w roku, dziadkowie myślą i troszczą się o swoje wnuki. To właśnie oni potrafią cierpliwie wysłuchać zwierzeń i marzeń, które rodzą się w małych główkach dzieci.
W tym roku ta niecodzienna uroczystość odbyła się 22 stycznia 2020r.
Zaproszeni goście oraz kochani Seniorzy licznie przybyli w szkolne mury naszej szkoły.
Swą obecnością uświetnił także naszą uroczystość Wójt Gminy Staroźreby- Pan Kamil Groszewski.
                           
W pięknej scenografii dzieci przedstawiły program artystyczny pt: „Zamieszanie w krainie bajek” oraz „Koncert życzeń na ludową nutę”.
Oprócz montażu słowno – muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków.W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.
 
   
Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami, wykonanymi własnoręcznie .
Rodzice naszych pociech przygotowali również dla nich poczęstunek w postaci ciasta, kawy i herbaty.
Całość uświetnił Dziadek Bogdan, który jak co roku, niezawodnie, przygrywał do tańca wszystkim przybyłym gościom.
                                    
Dzieci, poprzez wiersze, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.
To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości, a każdy uczestnik mógł doświadczyć tej rodzinnej atmosfery, która panuje w naszej szkole. 
                             
 

28 Finał Wielkiej Okriestry Świątecznej Pomocy

"Wiatr w żagle"

                    

12 stycznia 2020 roku po raz kolejny uczniowie   Szkoły   Podstawowej  im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie brali udział w 28 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dzień był wyjątkowo udany. Połączył wszystkich ludzi, którzy ofiarowali pieniądze jak również uczniów. Wszyscy wspólnie starali się, aby zebrać jak najwięcej środków na dla ratowania życia i zdrowia dzieci.
Miejmy nadzieje, że w przyszłym roku uda się również pozyskać fundusze na tak szczytny cel.

XVI Konkurs Duetów Kolęd i Pastorałek „Cicha noc”

                                         

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że 10 stycznia 2020 r. uczennice klasy VIII wzięły udział w XVI Konkursie Duetów Kolęd i Pastorałek „Cicha noc” organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 6 i zajęły II miejsce wykonując utwór „Jakaś światłość”.

                                      

 

Wiadomości z Betlejem

W świątecznej atmosferze 18  grudnia 2019r w  Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie odbyło się spotkanie wigilijne.

Z udziałem całej społeczności szkolnej, zaproszonych gości oraz licznie przybyłych członków rodzin naszych uczniów, spędziliśmy ten dzień w wyjątkowej, świątecznej atmosferze.
W części artystycznej uczniowie zaprezentowali tradycyjne jasełka. Z wielkim przejęciem i zaangażowaniem wszyscy artyści odegrali swoje role i przypomnieli sceny rozgrywające się w stajence betlejemskiej.
Cudownie zaśpiewane kolędy i pastorałki zrobiły na wszystkich bardzo duże wrażenie. Na zakończenie uroczystości uczennice klasy ósmej  śpiewem pastorałki pt. „Kolęda dla nieobecnych” przypominały o tych którzy odeszli - profesjonalne wykonanie i treść pastorałki wywołały w widzach widoczne wzruszenie...
Życzenia, kolędy, jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.
 

"Razem na święta"

                                     

Szkoła Podstawowa im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie po raz kolejny wzięła udział w edycji akcji „Razem na święta” organizowanej przez Ministra Edukacji Narodowej.

Tym razem celem przedsięwzięcia była zarówno pomoc innym, jak również budowanie wspólnot i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę.
W ramach akcji „Razem na Święta” uczniowie i nauczyciele przekazali własnoręcznie wykonane upominki seniorom z terenu gminy Staroźreby, przygotowali świąteczne kartki z życzeniami, zorganizowali spotkanie wigilijne „Wiadomości z Betlejem” integrujące całą lokalną społeczność.
Ponadto szkolne koło wolontariatu zorganizowało zbiórkę darów dla lokalnego schroniska dla zwierząt oraz włączyło się w akcję zorganizowaną przez Zarząd Stowarzyszenia Wolontariuszy „Kapitał ludzki” .
             

Konkurs plastyczny na plakat

pt: "Alkohol niszczy bo …" został rozstrzygnięty

                                 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie zajęli I miejsce w konkursie plastycznym „Alkohol niszczy bo…”  zorganizowanym przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Staroźrebach dla uczniów klas IV-VIII uczęszczających do szkół podstawowych z terenu Gminy Staroźreby.

Natomiast klasa VI otrzymała wyróżnienie za wykonaną pracę.
 
Celem tego konkursu było:
1.   Szerzenie profilaktyki uzależnień od alkoholu
2.   Promowanie zdrowego stylu życia, trzeźwości i abstynencji
3.   Rozpowszechnianie wiedzy na temat uzależnień, postaw prozdrowotnych
4.   Uświadomienie szkodliwego pływu alkoholu na organizm człowieka oraz relacje w rodzinie, w grupie rówieśniczej
5.   Integracja grupy rówieśniczej
6.   Przeciwdziałanie spożyciu alkoholu w grupie nastolatków
7.   Zaangażowanie dzieci i młodzieży do działań profilaktycznych
8.   Rozwijanie zainteresowań, kreatywności oraz uzdolnień dzieci i młodzieży
Natomiast zadaniem konkursowym było przeprowadzenie pogadanek na godzinach wychowawczych na temat uzależnienia od alkoholu oraz wykonanie plakatu pt. „Alkohol niszczy bo…”
                 
                                                 
                 
 

Mikołajki

                      
Chociaż za oknami brak śniegu, to nastrój świąteczny zagościł już w naszej szkole.
6 grudnia, w tym wyjątkowym dniu, pojawili się również uczniowie, którzy w swoim stroju mieli coś czerwonego, czyli mikołajowego.
W tym dniu panował szczególny klimat, odbyły się „Klasowe Mikołajki”, Samorząd Uczniowski zorganizował różnorodne zabawy o tematyce Mikołajkowo świątecznej, a dla najmłodszych zostały poprowadzone warsztaty plastyczne oraz taneczne.
Wszystkim towarzyszył świąteczny nastrój.
                   
  
                                    
                                    
 
 

Pyszne kanapki

Pyszne i zdrowe kanapki w przedszkolu 4 grudnia przedszkolaki przygotowywały pyszne i zdrowe kanapki. Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków dzieci przystąpiły do pracy. Samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność oraz dbałość o higienę. Okazało się, że naszym milusińskim najlepiej smakowały kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Nawet największe niejadki zjadły swoje porcje z apetytem.

   

    

              

Wieczór Andrzejkowy

                 
29 listopada w naszj szkole, w godzinach od 18.00 - 22.00 odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka integrująca społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą jak i starszą.
Zabawę uświetniła wspólnie obejrzana bajka, a następnie przeboje disco polo i muzyki współczesnej. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki.
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary i nadziei, że spełni im się to, co wymarzyli sobie tego wieczoru.
                       
   
                        

"Światowy Dzień Pluszowego Misia"

                           

25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia.

Miś jest przyjacielem dzieci, czy wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela?
Z okazji Święta Pluszowego Misia, 26 listopada zorganizowano uroczystość w naszej szkole. Każde dziecko przyniosło swojego misia-pluszaka.
Zabawka ta towarzyszy dzieciom  wiele lat, to nie tylko pluszowa przytulanka, to "ktoś" bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony.
Na początek przedstawiona została historia pluszowego misia. Następnie najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały program artystyczny. Śpiewały piosenki, recytowały wiersze i tańczyły ze swoimi misiami.                                       
                     
Kolejnym punktem programu było spotkanie z zaproszonym gościem- pan Daniel Żołek, trenerem z kilkuletnim stażem i jeszcze większym doświadczeniem,
Opowiedział o swojej przygodzie ze sportem, a następnie odczytała fragment książki pt. "Kubuś Puchatek i przyjaciele”, biorąc w tym czynny udział w akcji „Cała Polska czyta Dzieciom”
Po wysłuchaniu czytanki oraz informacji o misiach, zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego pod hasłem "Miś- Maskotka Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie.".
        

PROJEKT „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”


Nasz oddział przedszkolny przystąpił do projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”.

                                        

Jest to projekt, którego głównym celem jest rozwijanie czytelnictwa.
Dzieci wraz z nauczycielem wybrały grupową maskotkę – Misia, który w roku szkolnym 2019/2020 odbędzie czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. Misiowi zostało nadane imię- ,, Ptyś” , a projekt zainaugurowało czytanie w przedszkolu- grupie przedszkolnej.
W poniedziałek 25 listopada, dzieci i projektowy miś Ptyś gościli panie Krystynę Kaźmirską Radną Gminy Staroźreby i Dyrektor Szkoły Karolinę Golus Mokok.

            

Panie przeczytały dzieciom książkę autorstwa Renaty Piątkowskaiej Gang Słodziaków Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany. Przedszkolaki słuchały jak zaczarowane.
Ptyś będzie także wędrował po domach dzieci. Zostanie wyposażony w dzienniczek, w którym rodzice wpiszą tytuł utworu, który został przeczytany, a dzieci wykonają pamiątkowy rysunek.
Serdecznie zapraszam wszystkich naszych Rodziców do włączenia się do w/w projektu.

                            

                            

                            

Kraina Świętego Mikołaja w Kołacinku

                    

18 listopada uczniowie naszej szkoły odwiedzili Krainę Świętego Mikołaja w Kołacinku. Celem wycieczki było kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia w naszej polskiej kulturze oraz przybliżenie dzieciom wiedzy na temat bajek, baśni, legend i opowiadań związanych z tematyką bożonarodzeniową, bajkową i zimową. Czekało tam na nich wiele atrakcji. Już na samym początku wszyscy byli pod wrażeniem tej cudownej krainy do której wchodzili przez tunel pełen świateł.

       

W trakcie spaceru po ,,Bajkowej ścieżce” dzieci poznały postaci znane z książek, filmów i bajek: Królową Śniegu, Calineczkę, Czerwonego Kapturka, Babę Jagę, Jasia i Małgosię, Rybaka. Odwiedziły również domy Świętego Mikołaja oraz Dziadka Mroza. Zaskoczeniem dla nich było przywitanie przez Dziadka Mroza, który słysząc nawoływania zaprosił je do zwiedzania swojej chatki. Po przejściu „Bajkowej ścieżki” uczestnicy wycieczki udali się na spotkanie z Mikołajem, który z wielką radością powitał ich w „Sali Tronowej”. Każdy z uczestników wycieczki miał również okazję wysłać list do Mikołaja gdzie działa specjalna poczta. 

        

                                              

11 listopada- 101 rocznica Niepodległości

W poniedziałek,11 listopada Szkoła Podstawowa im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie  uroczyście obchodziła 101 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Uczniowie, nauczyciele i rodzice wspólnie świętowali ten szczególny i radosny dzień dla naszego kraju biorąc udział w uroczystościach organizowanych na terenie gminy Staroźreby.

Całość rozpoczęła Msza św. w kościele św. Onufrego w Staroźrebach, następnie nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych na Plac Bojowników pod pomnik upamiętniający mieszkańców Gminy Staroźreby poległych i pomordowanych w latach 1939 – 45, złożono kwiaty i zapalono znicze.

     

              

 

Uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości

Akcja "Szkoła do hymnu"
                         
8 listopada w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie obchodzono 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczniowie z pomocą nauczyciela przygotowali uroczysty apel, podczas którego wybrzmiały piękne polskie wiersze mówiące o tym, czym dla każdego z nas jest ojczyzna, wiersze mówiące o pięknie naszego kraju, a także przypominające jego burzliwą historię i walkę Polaków o odzyskanie upragnionej wolności. W trakcie uroczystości można było także usłyszeć przepiękne utwory muzyczne.
                              
O godzinie 11.11, symbolizującej świąteczną datę odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu polskiego, angażując się w ten sposób w akcję „Szkoła do hymnu”.
"Szkoła do hymnu" jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji "Rekord dla Niepodległej", w której wzięło udział ponad 5 milinów uczniów i nauczycieli z ponad 24 tysięcy placówek.
                         
Inicjatorem akcji jest Minister Edukacji Narodowej Edukacji oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Celem inicjatywy jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych.
11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia pamiętamy i czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.
     
     

"JAZDA NA PŁOCK

 odkrywamy kulturę i dziedzictwo historyczne Płocka"

29.10.2019

                              

29 października 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie, w ramach projektu  „Jazda na Płock- odkrywamy kulturę i  dziedzictwo historyczne Płocka” tym razem odwiedzili Płocką Galerię Sztuki oraz Muzeum Żydów Mazowieckich.

    

       

     

    

"Szkoła pamięta"

                                               

24 i 26 października 2019 r. Szkoła Podstawowa im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie  włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.

Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia.

„Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań” – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski,

Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich.  
„Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności”- podkreślił szef MEN. 
W ramach akcji „Szkoła pamięta” nasi uczniowie wybrali się w rajd patriotyczny by odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić się w ich historię. Zapalili znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, posprzątali bezimienne i opuszczone groby, zorganizowali zbiórkę zniczy, by udekorować te groby.
By przybliżyć historię, zostały zaproszone  dwie Panie, mieszkanki Smardzewa, które podzieliły się swoimi wspomnieniami z czasów wojennych.
                     
    
     
             
          
            

"JAZDA NA PŁOCK 

 odkrywamy kulturę i dziedzictwo historyczne Płocka"

 16.10.2019 r. 

                   

 

16 października 2019 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie z klas IV-VI wzięli udział w zajęciach, w ramach projektu „ JAZDA NA PŁOCK– odkrywamy kulturę i dziedzictwo historyczne Płocka” zorganizowanego przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną.
W pierwszej części projektu uczniowie wzięli udział w spacerze po Płocku z przewodnikiem turystycznym.

 

     

 

                                  
W czasie tego spaceru uczniowie odwiedzili Bazylikę Katedralną i Skarbiec w Muzeum Diecezjalnym w Płocku.
W drugiej części projektu uczniowie wzięli udział w warsztatach pn. Jak król Kazimierz zamek i mury budował”, które odbyły się w Muzeum Mazowieckie w Płocku.

 

  

 
Zadanie dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
 
 
 
 
                              
 
 
 
  
 
                     
 

Skarby pszczelej rodziny. Od miodu do wosku

- Muezum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

15 września uczniowie Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Była to prawdziwa podróż do przeszłości, zaskakujące odkrycia, a przede wszystkim inspirujące spotkanie z rodzimą historią oraz obrzędowością wsi mazowieckiej przełomu XIX i XX wieku.

 
Sierpc i muzeum powitało nas piękną wrześniową pogodą Uczniowie spacerowali zwiedzając wiejskie chałupy, powozownię i drewniany kościółek.
Główną atrakcją tego wyjazdu były zajęcia „Skarby pszczelej rodziny. Od miodu do wosku”.
Uczestnicy siedząc przy stolikach nawiązujących swoim kształtem do komórek           w plastrze pszczelim, mieli możliwość poznania życia rodziny pszczelej oraz produktów pszczelich.
Lekcja muzealna była połączeniem teorii z praktyką.
Uczniowie poprzez obraz, pokaz, dotyk wykonali własnoręcznie świeczki z wosku pszczelego.

    

   

                              

                          

                           

Jesienny spacer

14 października Dzień Edukacji Narodowej

                             
                    
14 października w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień.
Wiele ciepłych miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli.
Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Tego samego dnia odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka oraz Pasowanie na Ucznia Klasy I.
                            
                         
  
                         
  
                                            
        
         
           
                                     

„Pyszna i zdrowa sałatka owocowa”

W piątek 4 października było w naszym przedszkolu przesmacznie, a przede wszystkim zdrowo!
                  
Dzieci na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Wcześniej przyniosły z domów różne świeże owoce.
Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, brzoskwinie, kiwi, pomarańcze, mandarynki, winogrona. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy.
                 
Dokładnie umyliśmy rączki, potem ubraliśmy fartuszki, w których wyglądaliśmy jak prawdziwe kuchciki. Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem.
Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale!
 
              
 
             
 
              
 

Dzień Chłopaka

                             

30 września  w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Chłopaka.

Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował drobny poczęstunek w postaci cukierków oraz konkurs „Super Chłopak”.
 
                   
 

Europejski Dzień Języków

                                        

27 września w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie obchodziliśmy Europejski Dzień Języków.
Pierwsza edycja Europejskiego Dnia Języków, zorganizowana w 2001 roku wspólnie przez Radę Europy oraz Unię Europejską, odniosła ogromny sukces, wzbudzając zainteresowanie milionów ludzi w 45 uczestniczących w tym wydarzeniu krajach.
W tym dniu, w naszej szkole, w ramach obchodów Dnia Języków podnoszono zalety językowej różnorodności Europy oraz propagowano uczenie się języków.
Uświadomiliśmy sobie jak wiele korzyści przynosi człowiekowi nauka języków obcych.
Dzięki znajomości języków można lepiej zrozumieć innych ludzi oraz bliżej poznać ich tradycje i kulturę.

                     

Dla urozmaicenia obchodów Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole przygotowaliśmy krótką część artystyczno-rozrywkową.
W dalszej części spotkania została przedstawiona prezentacja przez zaproszonego gościa. Ów gość opowiadał o swojej pracy oraz o tym jak na codzień wykorzystuje znajomośc języka angielskiego.
                     
                     
  
 

Jesienny klimat w Szkole Podstawowej

im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie

                                 

Żywa lekcja historii

 Grupa Rekonstrukto 
 
                        
 
      
 
         

Narodowe Czytanie 2019

Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

                                                  

Szkoła Podstawowa im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie również włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andzreja Dudę.                                                                                     

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. 

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
Dym – Maria Konopnicka
Katarynka – Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
Orka – Władysław Stanisław Reymont
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
Sachem – Henryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

                                             

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Akcja „Przerwany marsz…” − 2 września 2019
 

                                      

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego to dzień, który zapada w pamięci każdego ucznia na bardzo długo, a 2 września to powrót do szkolnej rzeczywistości i obowiązków.
                                            
W tym dniu w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020.
 
2 września to również tragiczna data w historii naszego kraju.
Naszą intencją było to, żeby 2-go września 2019, w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, młode pokolenie Polaków razem z Polskimi Dziećmi Wojny, udało się do szkół na uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2019/2020.
Przekroczenie progów szkół przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończyć miało ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację.
Pięć lat okupacji zabrało ich beztroskie dzieciństwo przysparzając dni pełnych cierpień i smutku, niejednokrotnie odbierając im życie.
Wchodząc do szkół razem z młodym pokoleniem pokazali i udowodnili, że ich poświęcenie, ich dramatyczny i trudny los nie poszedł na marne.
Dzięki temu, że oni wytrwali, dzisiaj młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów.
                                      
Projekt „Przerwany Marsz” jest próbą stosownego podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny za to co zrobili dla Polski, mimo tego, że czas okupacji, który naznaczył ich dzieciństwo, z pewnością skruszył przekonanie o dobru drzemiącym w ludziach
i sprawiedliwości dziejowej.
Tak klamrą po osiemdziesięciu latach od tamtych dni spróbujemy symbolicznie zamknąć Ich Przerwany Marsz i otworzyć nasze ramiona wobec tych, którzy mogą mieć poczucie odtrącenia, zapomnienia i zmarginalizowania zarówno w narracji okupacyjnej, jak i świadomości, co to znaczy być dzieckiem w czasie wojny.
 


 

Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer. Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer. Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.

Witamy na naszej nowej stronie internetowej


Zapraszamy do wspólnej przygody z nauką w Szkole Podstwawowej w Smardzewie

Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem