Rok szkolny 2015/2016


              Rok szkolny 2015/2016


Bezpieczne Wakacje

 
Właśnie rozpoczęły się upragnione przez uczniów wakacje.
Nareszcie dużo wolnego czasu i zabawy.
Letnie dni spędzimy w domu, na działce, nad wodą albo wyjeżdżając na wakacje w inny rejon Polski. Jednak bez względu na to jak i gdzie mamy zamiar spędzić wakacje warto zrobić wszystko, aby były one przede wszystkim bezpieczne.
Koniec roku szkolnego to okazja aby przypomnieć kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie sprawi, że wakacje będą wyłącznie miłym doświadczeniem.
 
 
 
 
 

 „Zielona Szkoła” w Karwi


„Można świat pokochać nawet wtedy, kiedy
deszcz pada,
kot miauczy,
pies wyje,
gołąb nie tańczy,
nawet gdy wujek
przewróci się na skórce pomarańczy”

Jan Twardowski
 
 
Po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie pojechali na Zieloną Szkołę.
13 czerwca grupa dzieci z klas III – VI wraz z nauczycielami – Ewą Goszczyńską i Bogusławą Przybylińską  wyruszyli w podróż do Karwi.
 
Pierwszy dzień upłynął w podróży, która trwała ok.7 godzin. Miejscem pobytu w Karwi był Ośrodek Wypoczynkowy „ Pod Złotym Żaglem ”. Po obiedzie już tradycyjnie nastąpiło powitanie z morzem.

W drugim dniu pobytu udaliśmy się do  Jastrzębiej Góry i Władysławowa.  Jastrzębia Góra charakteryzuje się piękną plażą, malowniczym położeniem na wysokim klifie. Wysoki na 33 metry klif pozwala turystom obejrzeć niepowtarzalne  widoki na morze i plażę. Miejscowość znajduje się w samym centrum Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Spacerowaliśmy Promenadą Światowida - najbardziej reprezentacyjną częścią Jastrzębiej Góry. Tutaj turyści mogą nie tylko dobrze zjeść, ale również skorzystać z ofert miejscowych sklepów z pamiątkami. Przy Promenadzie usytuowany jest skwer z fontanną i miejscami do odpoczynku. Po zakupie pamiątek pojechaliśmy do Władysławowa w celu zwiedzenia Ocean Parku. W Ocean Parku mieliśmy okazję spotkać się z zwierzętami morskimi wykonanymi w skali 1:1, w tym z  największym na świecie 34 metrowym płetwalem błękitnym, ale również dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o ich podwodnym życiu. Poza plenerową ekspozycją Ocean Park oferuje zabawę na placu zabaw oraz interaktywne show, gdzie dzieci mogły porozmawiać z „wygadanym wielorybkiem”.
Kolejnym punktem programu „Zielonej szkoły” była  wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego. Wyjazd miał na celu zapoznanie z unikatową florą tej części wybrzeża oraz zjawiskami przyrodniczymi tam zachodzącymi, gdzie podziwiano największe ruchome wydmy w Europie.
Położone są miedzy jeziorem Łebsko a morzem. Powstały z akumulacji piasku wyrzucanego na brzeg przez fale morskie, mają biały kolor. Piasek osuszany przez wiatr i słońce, wywiewany silnymi wiatrami w głąb lądu tworzy wysokie wydmy ( 30 do 40 m ) z najwyższą czterdziestodwumetrową Górą Łącką. 
Ruchome piaski  tworzą  przepiękny pustynny krajobraz, unikatowy w Europie, zwany często polską Saharą.  
Do wydm podróż odbyto meleksami, z których okien można było obserwować nienaruszony drzewostan Parku.

Kolejny dzień przyniósł deszcz i ochłodzenie. Taka pogoda nie pozwoliła na korzystanie z plaży, więc czas spędziliśmy w Multikinie Rumia na projekcji filmu.

"Alicja po drugiej stronie lustra" to druga część "Alicji w Krainie Czarów". Alicja która poszła w ślady swojego ojca i spędziła dotychczasowe trzy lata żeglując, powraca z Azji do Londynu, gdzie czeka na nią trudna decyzja. 
Po powrocie do Londynu Alicja natrafia na magiczne lustro, dzięki któremu ponownie przenosi się do fantastycznej Krainy Czarów. Tam czekają na nią starzy znajomi: Biały Królik, Pan Gąsienica, Kot z Cheshire i Szalony Kapelusznik. Okazuje się jednak, że ten ostatni wpadł w poważne tarapaty i nie jest już sobą. By ratować przyjaciela, Alicja wyrusza w przeszłość, podejmując nierówną walkę z Czasem, w której stawką jest ocalenie Kapelusznika.

Podróż na Półwysep Helski odbyła się piątego dnia. Jadąc przez wąski pas lądu w kształcie kosy, wszyscy mogli zaobserwować skutek działalności wiatru i prądów morskich, które utworzyły tu długi, piaszczysty wał o długości 34 km. W najwęższym miejscu półwyspu można podziwiać jednocześnie widok na morze i Zatokę Pucką.  
Na Helu przyglądano się fokom w istniejącym tu Fokarium. Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu prowadzi ośrodek badań, hodowli i rehabilitacji fok szarych. Placówka ma za zadanie trwałe zabezpieczenie gatunku przed wyginięciem i odtworzenie lokalnego ekosystemu. W Fokarium na Helu byliśmy w porze karmienia fok.  Ich karmienie wiąże się z tzw. treningiem medycznym, który polega na nauczeniu fok reagowania na podstawowe polecenia opiekunów (takie jak przywołanie foki do siebie przez opiekuna), a zwłaszcza na przyzwyczajeniu fok do tego, iż opiekun wykonuje przy foce czynności takie jak  podawanie maści do oczu, przegląd całego ciała,  pozwalające  na kontrolę stanu zdrowia foki. Powszechny aplauz budziły foki dające „buzi” swoim opiekunom. Po wszystkich zabiegach każda foka otrzymywała sygnał za pomocą krótkiego świstu wykonanego gwizdkiem przez opiekuna i mogła wracać do wody grzecznie czekając na śledzie. Następnie, każda z nich kolejno wychodziła na brzeg i demonstrowała swoje umiejętności min. klepiąc się przednią płetwą po bokach.
Całość była bardzo widowiskowa.
W naukowo - edukacyjnym budynku helskiej placówki obejrzeliśmy wystawę „Ssaki naszego morza”,  gdzie na makietach i planszach opisana jest rola fok i morświnów w życiu ludzi znad Zatoki Gdańskiej. Zwiedzając wystawę zapoznaliśmy się z historią połowów fok i morświnów na Bałtyku, obejrzeliśmy narzędzia używane do połowów, dowiedzieliśmy się, czym żywią się bałtyckie ssaki.
Po południu odbył się konkurs piosenki turystycznej i ekologicznej, podsumowano konkurs czystości i konkurs plastyczny. Zwycięzcy otrzymali nagrody. Na zakończenie zaserwowano kiełbaskę z grilla i słodkości.
Spacery nad morze odbywały się codziennie w różnych porach dnia, bo jest to zawsze główna atrakcja wyjazdu. Dzieci przechadzały się wzdłuż pięknej, szerokiej plaży, uznawanej za jedną z najpiękniejszych na naszym wybrzeża. Natomiast w ośrodku „Pod Złotym Żaglem” miały miejsce na zajęcia dydaktyczne, sportowe, dyskotekę. Uczestnicy Zielonej Szkoły nie zapomną go również z powodu pysznych obiadów i miłej obsługi.

W drodze powrotnej do domu czekała jeszcze jedna atrakcja – zwiedzanie zamku w Malborku, dawnej siedziby Wielkich Mistrzów Krzyżackich. Gotycki zamek w Malborku wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274-1457 na wzgórzu nad rzeką Nogat jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i przykładem średniowiecznej architektury obronnej.
W latach 1309 - 1457 był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą Państwa Krzyżackiego. W 1961 roku utworzono Muzeum Zamkowe, a w grudniu 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Otoczony głębokimi fosami i kilkoma pierścieniami murów obronnych zawierał szereg reprezentacyjnych pomieszczeń. M.in.: kościół Najświętszej Marii Panny powiększony o nowe prezbiterium i położoną pod nim kaplicę św. Anny – miejsce pochówków wielkich mistrzów. Kościół od zewnętrznej strony prezbiterium (czyli od wschodu) posiadał niegdyś wielką figurę Madonny z Dzieciątkiem pokrytą kolorową mozaiką, wspaniale prezentującą się w świetle słonecznym. Po wieloletnich staraniach w kwietniu tego roku średniowieczna figura Madonny została odsłonięta. Dziś znów spogląda na Malbork i okolice z niszy kościoła Najświętszej Marii Panny, trzymając w ręku małego Jezusa. Patronka Malborka, od imienia której miasto nosi swoje imię (niem. Marienburg), po 71 latach wróciła na swoje miejsce (w 1945 roku została kompletnie zniszczona).
Wejście do kościoła prowadzi przez wspaniały portal z XIII wieku, zwany Złotą Bramą. Jest to przykład bogatej, gotyckiej sztuki zdobniczej. Całość jest misternie udekorowana rzeźbionymi gałązkami winnymi i baśniowymi zwierzętami, a główny akcent stanowią kolumienki z rzeźbami biblijnych panien głupich i mądrych. 
Pani Przewodnik oprowadziła nas po zamku, opowiadając o wszystkich jego tajemnicach. Napotkany na dziedzińcu rycerz krzyżacki pokazał nam jak przed wiekami bito monety.
Wyprawa do malborskiej warowni to wspaniała i niepowtarzalna lekcja historii.
Podsumowując kolejny wyjazd na Zieloną Szkołę, należy stwierdzić, że był on bardzo udany, m.in. z powodu ciekawych wycieczek autokarowych, zajęć edukacyjnych, gier i zabaw sportowych.
Dał on doskonałą możliwość do wyjścia z ławki szkolnej i umożliwił  praktyczne zdobywanie wiedzy i umiejętności, kontakt z żywą przyrodą, rozwijał relacje w grupie, a zdobyte w praktyczny sposób wiadomości są bardziej trwałe. 

"Jakie to szczęście mieć rodzinę..."

Ks. Jan Twardowski 
 
 
W kalendarzu imprez Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego
w Smardzewie już na stałe wpisał się Dzień Rodziny.
W tym roku uroczystości odbyły się 1 czerwca,  a był to dzień szczególny.
Rok temu, dokładnie tego dnia w 100 rocznicę urodzin Ks. Jana Twardowskiego nasza szkoła otrzymała imię tego poety. 
Zostały powiązane ze sobą ważne dla naszej społeczności święta: Rocznica Nadania Imienia, Dzień Matki i Ojca oraz Dzień Dziecka.
Mottem dla tego dnia stały się słowa ks. Jana „Jakie to szczęście mieć rodzinę…”.
Nasz patron- nauczyciel dzieci i dorosłych wpajał sobie i innym zasadę, która brzmi: „Nie bądź nigdy ważny, ale zawsze bądź wdzięczny”.
W myśl tej idei, wszystkie dzieci wdzięczne rodzicom za trud wychowania przygotowały przedstawienia.
Świętowanie Dnia Mamy i Taty, wystrojone przedszkolaki rozpoczęły inscenizacją wiersza „Rzepka” , autorstwa Juliana Tuwima.
 
 
Mamy nie kryły emocji, a wszyscy zgromadzeni słuchali w ogromnym skupieniu swoich pociech, niejednokrotnie z wypiekami na twarzy.
Trzeba przyznać, że maluchy spisały się celująco i niewątpliwie był to wielki sukces dzieci.
 

Następnie uczniowie klas I-VI słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet. 
     
Były wiersze z życzeniami dla mam i tatusiów, piękne piosenki i scenka "z życia wzięta". 
     

Dodatkową atrakcją było „Prezentacja Talentów” oraz wręczanie własnoręcznie wykonanych przez uczniów-  filcowych tulipanów oraz składanie życzeń.
Mamy z prezentów były zachwycone. Uściskom i całusom nie było końca.…
My wszyscy zaś, byliśmy dumni, że w tak piękny sposób mogliśmy Im podziękować za wszystko co dla Nas zrobili i robią.
Po części artystycznej wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego świętowania przy pięknie zastawionym stole, na którym znalazły się przepyszne smakołyki.

Międzygminny Konkurs Recytatorski 

 
 
25 maja uczniowie naszej szkoły Kacper Tomczak (klasa II ) i Agata Gonta (klasa III) reprezentowali naszą szkołę podczas Międzygminnego Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Staroźrebach.
 
   
 
Recytatorzy prezentowali wiersze w dwóch kategoriach:klasy I – II oraz III- IV.
 
W kategorii klas I – II Kacper Tomczak recytował wiersz Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha” i otrzymał nagrodę dyrektora SP w Staroźrebach.    
 
Agata Gonta prezentowała wiersz Wandy Chotomskiej „Dzień dobry, panie Andersenie”  w kategorii klas III – IV  i  otrzymała wyróżnienie.
 
Gratulujemy i życzymy naszym recytatorom kolejnych sukcesów.
 

Rajd ekologiczny

„Uśmiech Stokrotki i Niezapominajki”
      
     Niezapominajka może rosnąć wszędzie,
W cieniu przy kamieniu na grzędzie,
Przy ławeczce w parku przy strumyku,
Gdzie cień i słoneczko przy pomniku.

Niezabudka modra różowa i biała,
W każdym kolorze jest doskonała,
Pozwólcie jej rosnąć wszędzie,
Gdzie się wysiała niech będzie.

Na łące na polanie wiosną,
Przy ruczaju niech wszędzie rosną,
Nawet tam gdzie się nie spodziewasz ,
Gdzieś przy płocie w cieniu drzewa.

Niech twój ogród rozwesela,
I swym modrym oczkiem strzela,
Zobaczysz jak ją polubisz,
To nigdy nie zechcesz zagubić.

Szanujmy ten drobny kwiatuszek,
Nie zapominajkowy wianuszek,
Przyczyńmy się do tego,
By niezapominajka rosła u każdego.
 
 
Oddział Miejski PTTK w Płocku przy współpracy Szkoły Podstawowej  im. Marii Konopnickiej w Leszczynie Szlacheckim dnia 14 maja  2016r. zorganizował rajd pieszy pt. „Uśmiech Stokrotki i Niezapominajki”. Na tę wycieczkę tradycyjnie  zdecydowała się nasza szkoła. Uczestnikami tegorocznego rajdu byli uczniowie  klas II-VI.
Przyjęte w 2002 r. święto niezapominajki ma na celu promowanie walorów przyrodniczych środowiska, w którym mieszkamy, czyliRegionu Płockiegooraz przypominanie o jego ochronie i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Ponadto celem rajdu był czynny wypoczynek po pracy i nauce oraz  popularyzacja turystyki kwalifikowanej.
Maszerowaliśmy ponad 7 km, podziwiając uroki wiosennego krajobrazu. Trasa wiodła przez Smardzewo, Śniegocin, Trembin i Leszczyn Szlachecki. Strudzeni dotarliśmy na metę zlokalizowaną na terenie Szkoły Podstawowej w Leszczynie Szlacheckim.
Tam nad ogniskiem piekliśmy kiełbaski. Po posiłku odpoczywaliśmy  i braliśmy udział w loterii fantowej organizowanej przez Szkołę Podstawową w Leszczynie Szlacheckim. 
W drodze powrotnej podążaliśmy dzielnie szlakiem turystycznym mimo padającego deszczu.
W kategorii szkół podstawowych zajęliśmy IV miejsce i z pucharem oraz dyplomem wróciliśmy do domu.
Opiekę nad uczniami w czasie rajdu sprawowały panie:  Bogusława Przybylińska, Anna Kalinowska – Dryś i Ewa Goszczyńska.

Wolność, Naród, Ojczyzna

     
  W piątek 29 kwietnia w naszej szkole  odbył się      uroczysty apel z okazji 225 Rocznicy Uchwalenia  Konstytucji 3 Maja.
 Patriotyczne apele rocznicowe są w Szkole  Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego
 w Smardzewie tradycją.
 
 Ten dzień był wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i  znaczenie takich słów jak wolność, naród,  Ojczyzna.  Uroczystość rozpoczęła się wniesieniem  sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem hymnu  państwowego.
Następnie w swoim wystąpieniu uczniowie klas IV-VI przybliżyli wszystkim znaczenie wydarzenia z 3 maja 1791r. w historii naszej Ojczyzny.
 
 
 
             
Uczniowie zaprezentowali wiersze, informacje o uchwalonejprzez Sejm Czteroletni Konstytucji jako "Ustawy Rządowej" oraz zaśpiewali pieśni patriotyczne „Witaj majowa jutrzenko”, ”Jak długo w sercach naszych”, „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”.
    
     
Dzięki  tej uroczystości kształtujemy u uczniów postawy patriotyczne oraz szacunek dla narodowej tradycji.
Patriotyzm był obecny zawsze w sercach Polaków nawet wtedy, gdy zaborcy dokonali rozbiorów naszej Ojczyzny. 
Tę piękną, patriotyczną uroczystość zwieńczyło wspólne odśpiewanie „Roty” Marii Konopnickiej.

Wycieczka do Płocka

 
W środę – 27 kwietnia 2016 r. uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Płocka.
 

Uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas młodszych rozpoczęli ten wyjątkowy dzień od zwiedzania kulis teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Płocku. Dzieci mogły zobaczyć, gdzie przygotowuje się scenografię, szyje się stroje do nowych przedstawień oraz miejsce, w którym trwają prace nad promocją teatru.
 
      
 
      
Następnie, siedząc wygodnie w teatralnych fotelach staliśmy się uczestnikami sztuki pt. „Kot w butach”. Przedstawienie było niezwykle zabawne. Co chwilę na widowni wybuchały salwy śmiechu. Bajkowe przygody przeżywaliśmy razem z głównymi bohaterami.
Po przedstawieniu odwiedziliśmy Jednostkę Straży Pożarnej w Płocku. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali jak Panowie Strażacy opowiadali o swojej codziennej pracy.
 
 
Specjalnie dla nas ogłoszono próbny alarm. Dzieci miały również okazję wsiąść do wozu strażackiego.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Tego samego dnia uczniowie klas IV-VI, zaplanowane mieli zwiedzanie obiektów zabytkowych Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Zostali oni zaproszeni przez Panią Przewodnik do odwiedzenia Auli im. Kajetana Morykoniego z odsłoniętą polichromią pędzla prof. Władysława Drapiewskiego, do Muzeum Szkolnego odkrywającego ponad osiemsetletnią historię Szkoły i na średniowieczną wieżę, z której tarasu mogli podziwiać panoramę Płocka i pejzaż doliny Wisły.
 
Po bardzo ciekawej lekcji muzealnej, grupa wybrała się do kina na seans filmowy pt: „Księga Dżungli”.Wspaniały film swoją fabułą i akcją przeniósł dzieci w niesamowite miejsca.Do domu wszyscy wróciliśmy pełni wrażeń.

Dzień Ziemi

 
 
21.04.2016 r.- Tego dnia w naszej szkole po raz kolejny świętowano Dzień Ziemi.
 
                                                            
 
 Uczniowie klas V i VI przygotowali przedstawienie. Tematem przewodnim naszego spotkania był las. Recytowano wiersze i śpiewano piosenki o naszej planecie. Przez cały czas słychać było odgłosów ptaków.     
 
                                                          

Projekt edukacyjny 

 

„TYDZIEŃ ZDROWIA ”

 
   
 
W kwietniu na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia, w naszej szkole przeciągnął się do całego tygodnia. W dniach 07-15.04.2016 r. w naszej szkole realizowany był projekt edukacyjny pod hasłem TYDZIEŃ ZDROWIA.
Głównym celem tego przedsięwzięcia była promocja zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania i profilaktyki medycznej, a także zwrócenie uwagi na aktywność fizyczną.
 
Pierwszym zadaniem (7.04.2016r.) było stworzenie gazetki z okazji Światowego Dnia Zdrowia pod hasłem „Pokonaj cukrzycę” oraz ulotki informacyjnej dla rodziców o cukrzycy.
 
Kolejnym etapem (8.04.2016) była nauka udzielania pierwszej pomocy przez wszystkich uczniów naszej szkoły oraz udział w V Ogólnopolskim Konkursie „Ratujemy i Uczymy ratować” organizowanym przez WOŚP.
Celem konkursu było przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów szkół podstawowych, nauczycieli oraz ich rodzin i najbliższych.
Aby zakwalifikować się w I etapie Konkursu, uczniowie  stworzyli tablicę edukacyjną podejmującą tematykę ratowania życia ludzkiego.
 
11.04.2016r. to dzień  pod hasłem „Ruch to zdrowie”, w którym uświadamiamy wszystkim uczniom, że wysiłek fizyczny jest podstawą zdrowego stylu życia. Pokazujemy  dzieciom, że ruch fizyczny krzepi, dodaje energii, a dowodem na to są rumiane i radosne buzie w  czasie wspólnego spaceru po naszej okolicy.
 
         ,,Na marchewki urodziny,
          wszystkie zeszły się jarzyny.
          A marchewka gości wita
           i o zdrowie grzecznie pyta”.
 
12.04.2016r. w naszej szkole odbyły się niezwykłe urodziny– swoje święto obchodziła Marchewka. 
W tym dniu dzieci ubrały pomarańczowe stroje i przyniosły wspaniałe okazy marchewek. 
Solenizantkę przywitano piosenką „Na marchewki urodziny". Dzieci dowiedziały się jakie wartości odżywcze posiada marchewka. 
Następnie odbyły się konkursy i zabawy, oczywiście z marchewką w roli głównej. 
Dzieci piły sok marchewkowy, chrupały marchewkę i z apetytem jadły marchewkowe ciasto.
Wszystkie dzieci obiecały, że będą zjadać to pyszne warzywo.
Ten dzień był wyjątkowy, zdrowy, witaminowy, pomarańczowy i marchewkowy… dostarczył wszystkim dużej dawki witamin, śmiechu i zabawy 
 
13.04.2016 r. oglądaliśmy  przedstawienie o złym nałogu jakim jest palenie, przygotowane przez uczniów klasy V i VI w ramach programu profilaktycznego: „Znajdź właściwe rozwiązanie”, „Nie pal przy mnie, proszę” oraz „Czyste powietrze wokół nas”
 
       
 
 
W dniu dzisiejszym (14.04.2016 r.) uczniowie każdej klasy przygotowali w czasie zajęć sałatkę lub surówkę na podstawie wcześniej przygotowanego przepisu.
W ciągu całego dnia po szkolnym korytarzu unosił się przyjemny zapach owoców i warzyw. Następnie podczas apelu dzieci zaprezentowały wartości odżywcze przygotowanego dania. Na koniec nastąpiła degustacja wszystkich kolorowych surówek i sałatek. Królową dnia została surówka owocowa, która cieszyła się wśród uczniów największą popularnością.
          
 
„Rzepka” – inscenizacja wiersza J. Tuwima
Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie,
Chodził tę rzepkę oglądać co dzień.
Wyrosła rzepka jędrna i krzepka…
 
15.04.2016r. dzieci z oddziału przedszkolnego wystawiły teatrzyk do wiersza Juliana Tuwima "Rzepka". Interpretacja utworu jest humorystyczna, poszczególne wersy wzbogacone zostały w piosenki, co nadało przedstawieniu wesoły charakter. 
Tak się zawzięli, Tak się nadęli,
Że nagle rzepkę
Trrrach!! – wyciągnęli!
 
Uff, rzepkę udało się wyciągnąć, a radości, uśmiechów i oklasków było co niemiara!
 
 
W ramach naszej akcji Tydzień Zdrowia odbył się szkolny konkurs plastyczny : „Dorośli i dzieci o zdrowie dbają i aktywnie czas spędzają”, który odbił się szerokim echem wśród naszych uczniów. Dzieci stworzyły wiele pięknych, kolorowych prac, przez co Komisja Konkursowa miała niełatwe zadanie. 
 
 
 
 
 
 
 
 

"NIE!- dla wypalania traw."

 

 

 
11.04.2016 r. nasza szkołę odwiedził Komendant OSP w Staroźrebach, pan Marek Ciećwierz.
Jego wizyta związana była z akcją „Nie!- dla wypalania traw.”
W czasie trwania pogadanki, dzieci dowiedziały się, że m.in.:
- wypalanie traw jest niebezpieczne dla ludzi i przyrody;
- jest prawnie zabronione;
- pożary angażują duże siły straży pożarnej, której pomoc może być potrzebna w innych sytuacjach,
- wypalanie traw prowadzi do utraty dopłat bezpośrednich,
- wypalanie traw na nieużytkach przyległych do obszaru kolejowego zagraża infrastrukturze oraz bezpieczeństwu pasażerów.
 
   
 

„Mały OMNIBUS 2016”

17 marca uczennice klasy I- Aleksandra Jaszczak, Iga Pietrzak i Amelia Wicińska wzięły udział w II edycji Gminnego Konkursu Wiedzy Mały Omnibus 2016, którego organizatorem była S.P. w Nowej Górze.
Konkurs składał się z III części.
 
W I etapie każdy uczestnik odpowiadał na wylosowane przez siebie pytania zamknięte.
II etap zawierał pytania otwarte. Uczestniczki zmagały się z zadaniami o różnym stopniu trudności. Odpowiadały na pytania dotyczące różnych kategorii np. literatura dziecięca, świat roślin i zwierząt, Nasz Elementarz, Język angielski, zajęcia komputerowe, Bezpieczeństwo na drodze, Matematyka.
W III części dziewczynki rozwiązywały test pisemny w którym trzeba było wykazać się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami.
Iga Pietrzak wygrała konkurs. Zajęła I miejsce i otrzymała tytuł „Mały Omnibus”
                

Wielkanocne cuda

Jeszcze dwa tygodnie pozostało do Świąt Wielkiej Nocy, ale w naszej szkole już teraz można, i to dosłownie, poczuć świąteczny nastrój.

1.03.2016

 "Światowy Dzień Walki Z Otyłością"

 
W związku ze Światowym Dniem Walki z Otyłością, pragniemy zwrócić Państwa uwagę na problem nadwagi u Polaków i jej związek z chorobami nowotworowymi.
W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością – w Polsce ten problem dotyczy nawet 61% mężczyzn i 45% kobiet. Przyczyny tego stanu rzeczy to przede wszystkim siedzący tryb życia, brak ruchu i niezdrowe odżywianie.
Otyłość to choroba cywilizacyjna, na którą zapada coraz więcej osób. Jest ona powodem występowania poważnych problemów zdrowotnych, m.in. nowotworów złośliwych (nawet do 30% zachorowań). 
Szczególnie niepokojące są statystyki dotyczące nadwagi u dzieci – w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat odsetek dzieci z nadwagą wzrósł dwukrotnie i obecnie wynosi 17%.
Popularyzacja oraz promocja wśród dzieci i młodzieży zdrowych nawyków, takich jak prawidłowa dieta i aktywność fizyczna, pozwolą im uniknąć problemów ze zdrowiem w przyszłości. Prowadząc zdrowy styl życia, szczególnie od najmłodszych lat, możemy ograniczyć ryzyko zachorowania
na raka.
W trosce o zdrowy rozwój dzieci 23 października 2014 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, wprowadzającą zakaz sprzedaży tzw. śmieciowego jedzenia w szkołach i przedszkolach.
 

OGÓLNOPOLSKI XXXIX TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ  

 "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

   
23 lutego 2016r. trzy uczennice z klasy VI wzięły udział w gminnych eliminacjach XXXIX edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom 2016”, który odbył się w remizie OSP w Staroźrebach.
 Uczestnicy ze wszystkich szkół Gminy Staroźreby zmierzyli się w dwóch etapach:
1.       Rozwiązywali test pisemny;
2.       Odpowiadali na pytania zawarte w wylosowanych zestawach.
Wszyscy uczestnicy konkursu reprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy.
Komisja dokonała oceny i wyłoniła laureatów konkursu. Okazało się, że w kategorii szkół podstawowych, Julia Żelechowska zajęła II miejsce, natomiast Adrianna Borna- III miejsce.
Dziewczynki wróciły z pucharami i nagrodami rzeczowymi.
Wszystkim uczestnikom turnieju serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że w przyszłym roku osiągniemy jeszcze lepsze wyniki.
 
   
   

 

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH

 
 Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.
 
  
 
Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!
 
   
 
 • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
 • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
 • Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
 • Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;
 • Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
 • Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
 • Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
 • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
 • Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
 • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
 • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
 • Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
 • Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
 
 
 
 
 
 
 
Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

"Dzień Babci i Dziadka"

  
„Bez Was smutny byłby świat!
 
Żyj nam Babciu,
Żyj nam Dziadku,
Co najmniej dwieście lat!”
 
W naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, na którą zaproszeni zostali Babcie i Dziadkowie.
Na wstępie Pani Dyrektor przywitała wszystkich serdecznymi słowami.
Następnie przekazała głos uczennicy – Patrycji Kędzierskiej, która zapoznała gości z programem uroczystości i zaprosiła wszystkich obecnych do wysłuchania i obejrzenia programu artystycznego. 
    
Podczas prezentowanego programu słowno – muzycznego nie obyło się bez braw, uśmiechów i ukradkiem ocieranych łez.
Część artystyczna zakończyła się wręczeniem Babciom i Dziadkom kwiatów i laurek.
Po występach najmłodszych w progach naszej szkoły pojawił św. Mikołaj, który obdarował naszych uczniów słodkimi paczkami.
    
Prezent dostał również dziadek – p. Bogdan Kaźmirski, który jak co roku umilał czas swoją grą i śpiewem.
       
W dalszej części uroczystości goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez zaangażowane mamy i zaproszeni do wspólnej zabawy karnawałowej.
      
Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Zaproszeni goście opuszczali naszą szkołę ze wzruszeniem, dziękując za miło spędzone chwile.

"Wigilia- spotkanie opłatkowe"

 
Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.

ks. Jan Twardowski
 

"Odlotowa Choinka"

 
 
Centrum handlowe Atrium Mosty wraz z Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki zorganizowało konkurs „Odlotowa Choinka”, w którym nasza szkoła wzięła udział.
Ideą tego konkursu było zaprojektowanie choinki innej niż wszystkie, przygotowanej z nietypowych materiałów…
Długo planowaliśmy, myśleliśmy, aż w końcu nabrała ONA realnego kształtu. ... 
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu całej szkoły naszą choinkę  można było oglądać  w Centrum Handlowym Atrium Mosty.

„List od Świętego Mikołaja”

 
  Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się do akcji dobroczynnej „List od Świętego Mikołaja” organizowanej przez Teatr Dramatyczny w Płocku. 
 Przez dwa tygodnie zbieraliśmy nowe maskotki, gry edukacyjne oraz książki, które 6 grudnia Święty Mikołaj wręczył chorym dzieciom przebywającym w płockich szpitalach. 
 Gorąco dziękujemy wszystkim uczniom i pracownikom szkoły za okazane serce.
 
 

Dzień Pluszowego Misia


25 listopada 2015r. w odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu mury szkoły wypełniali nie tylko nauczyciele i uczniowie, ale także rodzice, uczestnicy konkursów oraz zaproszeni goście: pani Honorata Nagórka – Sekretarz Gminy Staroźreby, pani Krystyna Aftańska – Kierownik Gminnej Biblioteki w Staroźrebach, pani Marzena Kasiura – bibliotekarz Gminnej Biblioteki w Staroźrebach oraz pan Marek Jastrzębski.
W związku z faktem, iż bierzemy udział w Programach „Czytające Szkoły" i „Czytające Przedszkola" Fundacji „Cała Polska Czyta Dzieciom", wiemy jak ważne jest codzienne czytanie uczniom dla przyjemności, dlatego poprosiliśmy naszych gości o odczytanie fragmentów książek o misiach. Uczniowie zostali oczarowani oryginalną interpretacją „Kubusia Puchatka" w wykonaniu pana Marka Jastrzębskiego. Następnie z ogromnym zainteresowaniem wsłuchaliśmy się we fragment odczytany przez panią Honoratę Nagórka, by chwilę później posłuchać o przygodach „Misia Paddingtona", z którymi zapoznała nas pani Marzena Kasiura.
Następnie swój program artystyczny zaprezentowały nam dzieci z oddziały przedszkolnego, które wspaniale wykonały piosenki o Misiach.
Kolejnym ważnym momentem naszego spotkania był Konkurs Piosenki o Misiu. W konkursie wzięły udział uczennice ze Szkoły Podstawowej w Staroźrebach, Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Przeciszewie, Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze, Szkoły Podstawowej w Rogotwórsku, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Leszczynie Szlacheckim oraz ze Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie.
Po konkursie, podczas gdy jury przystąpiło do burzliwych obrad, dzieci udały się na „małe co nie co", by następnie móc wysłuchać wyników.
W kategorii klas I-III

I miejsce zajęła Zuzanna Tomaszewska ze Szkoły Podstawowej w Rogotwórsku
II miejsce zajęła Amelia Wicińska ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Przeciszewie
III miejsce zajęła Agata Gonta ze Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie
W kategorii klas IV-VI wyniki przedstawiały się następująco:

I miejsce ex aequo zajęły Wiktoria Trzcińska ze Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze i Julia Żelechowska ze Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie
II miejsce zajęła Maja Dudek ze Szkoły Podstawowej w Staroźrebach
III miejsce zajęła Julia Jagielska ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Przeciszewie
Rozdano również nagrody uczestnikom dwóch szkolnych konkursów plastycznych. Dzieci z klas „0"-II wykonali Portret Najpiękniejszego Pluszowego Misia, natomiast uczniowie klas III-VI wykonali Maskotki, które następnie zostały wylicytowane przez uczestników uroczystości. Dzięki zebranym pieniążkom powiększy się księgozbiór naszej szkolnej biblioteki.

Wszystkim zwycięzcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy, a reszcie uczestników dziękujemy za wzięcie udziału w konkursach.
Mamy nadzieję, że wszyscy miło spędzili czas w objęciach Pluszowego Misia na terenie Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie.
Organizatorami uroczystości byli: Karolina Golus-Mokok, Barbara Kowalska, Piotr Karwowski, Kamila Przepiórkiewicz.
Poniżej zamieszczamy fotorelację z tego niezwykłego wydarzenia.

Śniadanie Daje Moc!!!

 
6 listopada 2015r. po raz kolejny przystąpiliśmy do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Śniadanie Daje Moc”, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat zasad prawidłowego odżywiania.
W ramach akcji uczniowie klas 0-3 przygotowali wspólnie śniadanie.
 
   
            
Degustacja własnoręcznie zrobionych kanapek była dla dzieci bardzo przyjemnym momentem dnia.
  
 
 
                     
    
 
  
   
Po zjedzonym śniadaniu wszyscy uczniowie obejrzeli i wysłuchali bajkę pt. „Dwa królestwa”, którą przygotowali uczniowie z klas IV- VI.
 
     
 
 
Na koniec bajki dzieci rozpoznawały produkty zdrowe i niezdrowe wypowiadając słowa rymowanki: „Mniam, mniam mniam zdrowie mam” lub „Dziękujemy, tego nie jemy”.
 
 
 
Rozstrzygnęliśmy również konkurs plastyczny pt. „Jestem zdrowy, bo jem zdrowo”. Wyróżnienia otrzymali:


Martyna Terebińska – klasa 0
Dawid Kruszewski- klasa I
Paulina Bonisławska- klasa II
Agata Gonta – klasa III
 
Gratulujemy!
 

Spotkanie zakończyliśmy wspólnym okrzykiem „Śniadanie daje moc”.
 
 
 

Dzień Edukacji Narodowej

 
 
14 października 2015r. był bardzo ważnym dniem w naszej szkole.
W poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie przyjęto dzieci z oddziału przedszkolnego i pierwszoklasistów. 
 
     
 
  
 
 
  
 
Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.
 
  
 
    
 
  
 
Wykazały się również wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny.
Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, natomiast „Zerówiaki” wygłosiły tekst przysięgi.
 
   
 
 
  
 
Pani Dyrektor- Danuta Sokołowska ogromnym ołówkiem dokonała uroczystego pasowania. 
 
  
 
    
 
    
 
 
  
 
Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom oraz prezencik.
 
  
 
 
  
 
Po części artystycznej wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
 
  
 
Tego samego dnia uczniowie naszej szkoły przygotowali uroczystą akademię, aby podziękować wszystkim pracownikom szkoły za ich pracę i trud wkładany w wychowanie młodego pokolenia.
 
   
 
    
 
  
 
W tym roku akademia była przygotowana na wzór amerykańskiej Gali Oskarowej.
Uczennice kl. VI wykazały się niebywałą precyzją i cierpliwością, gdyż samodzielnie  wykonały przepiękne oskary- Sowy.
 
  
 


Statuetki  były wręczane w kategorii:

- Honorowy Oskar

- Mikrofon Roku

- Sokole Oko

- Róża Wiatrów

- Złoty Słowik

- Żartowniś Roku

- Bratnia Dusza

- Złota Myśl

- Złota Katarynka

- Złota Witaminka

-Złota Ekierka
 
  
 
 
  
Całość uroczystości uświetnił  występ szkolnego chóru.

XVI Biegi Przełajowe na Mazowszu

 
  
 
 
 
24 września 2015 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w biegach przełajowych, których organizatorem był Klub Sportowy „Atleta” i Szkoła Podstawowa w Radzanowie.
 
W skład naszej reprezentacji wchodziło ośmiu zawodników:
1. Tomczak Kacper- kl. II 
2. Gazzi Gabriela- kl. II
3. Lipińska Aleksandra- kl. III 
4. Kaźmirski Julian – kl. III, zajął 5 miejsce
5. Kowalska Daria – kl. IV, zajęła 13 miejsce
6. Kwiatkowski Adam- kl. IV
7. Żelechowska Julia- kl. VI
8. Wiśniewska Oliwia- kl. VI
Uczniami opiekowała się p. Bogusława Przybylińska 
 
 
 
 
 
 
 
                    
 
 
 
 
 
 
 
 

"Z Ave spacer dzieci wśród słów księdza 

i poety Jana Twardowskiego" 

 
 
23 września 2015r. w naszej szkole zorganizowano spotkanie z Waldemarem Smaszczem- historykiem literatury, krytykiem, eseistą, tłumaczem poezji i wieloletnim przyjacielem ks. Jana Twardowskiego.
Panu Waldemarowi Smaszczowi towarzyszył ks. Stanisław Banach.
 
  
 

Podczas tego spotkania nasz Gość starał się przybliżyć wszystkim obecnym postać Poety.
Opowiadał o swojej wieloletniej przyjaźni z Poetą, a także w interesujący sposób mówił o Jego twórczości.
Wszyscy uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali przeplatanej ciekawymi historiami       i fragmentami ksiązki "Z Ave spacer dzieci wśród słów księdza i poety Jana Twardowskiego" opowieści o życiu naszego Patrona.
  

Na koniec spotkania każdy miał możliwość zadać pytanie, na które otrzymał wyczerpującą             i satysfakcjonującą odpowiedź.
  
   

RAJD PIECZONEGO ZIEMNIAKA3 października 2015r. wyruszyliśmy na trasę XXXVII Rajdu Pieczonego Ziemniaka, którego organizatorami był Zarząd Oddziału Miejskiego PTTK w Płocku, Koło Terenowe PTTK w Płocku oraz szkolne Koło Turystyczne „Piechur”.
 
Celem rajdu było:
Poznanie  okolic Płocka
Światowy Dzień Turystyki
Uczczenie Roku Turystyka Łączy Pokolenia                    
Popularyzacja turystyki pieszej i regionu płockiego
Aktywny wypoczynek po pracy i nauce.

W pięknym, jesiennym słońcu wystartowaliśmy spod drewnianego kościoła z 1753 r w Słupnie zielonym szlakiem w kierunku Białobrzegów, aby na koniec dotrzeć do Wykowa.
 
 
 
 

Uczestnicy rajdu pokonywali naturalne, leśne tory przeszkód w postaci przewróconych drzew, słuchali śpiewu ptaków, podziwiali przepiękną jesienną kolorystykę liści spadający z drzew, rozpoznawali drzewa rosnące w lesie i ich owoce. Wędrówka zakończyła się na stadionie w Wykowie – wsi położonej nad Wisłą.
Wędrowcy zjedli tam rajdowy posiłek - upieczonego w folii ziemniaka, który wszystkim bardzo smakował.
 

Gratulujemy pokonanych kilometrów.
Pogoda była idealna, świeciło słońce, humory dopisywały. Około  8 - mio kilometrowa trasa minęła bardzo przyjemnie dając tym samym możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu w plenerze, wśród pięknych krajobrazów naszego regionu, w gronie kolegów.
 
Opiekunami były Panie: Ewa Goszczyńska, Anna Kalinowska – Dryś i Bogusława Przybylińska.
 
Tradycyjnie zapraszamy wszystkich, którzy chcą wspólnie z nami poznawać najbliższe okolice i nie boją się wysiłku fizycznego do udziału w kolejnych rajdach. Do zobaczenia na szlaku.

WYCIECZKA DO MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

 
25 września 2015r. w ciepły, słoneczny, jesienny dzień uczniowie klas 0 – VI naszej szkoły oraz rodzice dzieci         z oddziału przedszkolnego uczestniczyli w wycieczce do Sierpca, gdzie zwiedzali skansen w Muzeum Wsi Mazowieckiej.
 
   
Pierwszym punktem wycieczki były warsztaty „Tajemnice warsztatu tkackiego – moja własna tkanina”. Dostarczyły one uczniom, rodzicom i nauczycielom podstawową wiedzę i umiejetności z zakresu tkactwa. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję poznania różnego rodzaju tkanin takich jak: tkanina ludowa, gobelin, kilim, arras oraz urządzeń związanych z przędzą i tkaniem, do których należą: kołowrotek, motowidło, szpulak.
Najciekawszym punktem warsztatów było samodzielne wytkanie tkaniny. Dzieci na specjalnie przygotowanych ramkach tkackich, na osnowie wełnianej, wykonanały własnoręcznie kolorowe bransoletki, które zabrały               do domu.
 
   
    
                                                   

Po pracy w warsztacie tkackim był czas na spacer na świeżym powietrzu w odtworzonej wsi rzędowej typowej dla wsi mazowieckiej. Uczniowie zwiedzili zagrody włościańskie. Otoczone warzywnymi i kwiatowymi ogródkami czy pasiekami chałupy oraz żyjące tu zwierzęta sprawiały wrażenie wsi wciąż tętniącej życiem.  
Z uwagą i zainteresowaniem słuchano ciekawych opowieści o dawnych zwyczajach mieszkańców wsi, ich życiu, zajęciach gospodarskich.
Na zakończenie czekało na wszystkich ognisko i pyszne kiełbaski.
Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Ewa Goszczyńska, Anna Kalinowska – Dryś, Katarzyna Jarzyńska, Bogusława Przybylińska i Justyna Żelechowska.
 

Rozpoczęcie roku szkolnego

2015/2016

 
 
 
1 września 2015r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Smardzewie rozpoczęli kolejny rok szklny.
Na inauguracji obecna była cała społeczność szkolna: uczniowie, grono pedagogiczne, rodzice oraz dziadkowie.
Uroczystośc rozpoczęła się od wniesienia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego.
Następnie głos zabrała Pani Dyrektor- która przywitała wszystkich cytatem ks. Jana Twardowskiego.
Sczególne słowa skierowała do dzieci klas młodszych oraz ich rodziców.
Przypomniano o zasadach bezpieczeństwa uczniów w drodze do i ze szkoły oraz organizacji pracy w nowym roku szkolnym.
Na sam koniec życzyła wszytskim wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

Witamy na naszej nowej stronie internetowej


Zapraszamy do wspólnej przygody z nauką w Szkole Podstwawowej w Smardzewie

Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem